top of page

איך אפשר להבין מהר אם מניה היא זולה?

עודכן: 9 בינו׳

משקיעים רבים נוטים להתבלבל ולהסתכל בצורה שגויה על מניות.

לדוגמה עבור חלק מהמשקיעים מניה שעולה 1000$ היא מניה יקרה, לעומת זאת, מניה שעולה 100$ זאת מניה זולה.

טעות נפוצה נוספת, היא להסתכל על מניה ולראות שהיא ירדה בלא מעט אחוזים ולהגיד " אוקיי.. פעם המניה היתה 200$ היום היא 120$ עכשיו זה זול".


מדובר בטעויות פופולריות שגורמנות להרבה נזק ושיקול דעת מוטעה בבחירת מניות לכן בפוסט היום אעשה הכל על מנת לעשות לכם סדר.
כמו בכל דבר בחיים, גם בהשקעות הכל יחסי. האם לקנות משהו במיליון שקל זה יקר? כמובן שהשאלה היא תלוי מהו המשהו הזה.. אם מדובר בקורס בשוק ההון אז כן זה די יקר. אבל אם מדובר בדירה במרכז הארץ כנראה שזאת מציאה.


לפני שמקבלים החלטות בשוק ההון צריך להכיר מונחים בסיסיים. כמו שווי שוק, שווי פעילות (EV) ומכפילים שונים.


בפוסט היום נדבר על 3 דרכים מהירות לקבל אינדיקציה להאם מניה יקרה או זולה  1. בהשקעות ערך אתם תשמעו הרבה את המושג "להשוות תפוח לתפוח". הכוונה היא לבחון חברה ואת תמחורה ביחס לחברות שדומות לה בפעילות. אין טעם להשוות את חברת מיקרוסופט לחברת קוקה קולה. כיוון שאין קשר. אבל קוקה קולה ופפסי יכולות להיות דווקא חברות שנחשבות די דומות.

בסיקינג אלפא יש לכם אפשרות להגיע לעמוד שנקרא "Valuation" ובעמוד הזה יש לכם את מכפילים (למשל מכפיל רווח) והשוואה לסקטור. אם נראה שהמכפיל רווח של החברה שלנו נמוך מזה של הסקטור זאת יכולה להיות אינדיקציה טובה.רוב המכפילים הפופולריים במניית קוקה קולה צבועים באדום. כלומר, ברגע זה של כתיבת הפוסט, מניית קוקה קולה נסחרת ביוקר לעומת חברות שדומות לה. לדוגמה השורה הקלאסית מכפיל רווח (שורה 3) עומדת על 28.8 לעומת הממוצע בסקטור שעומד על 20.25.


2. בשיטה השניה נבחן את מכפיל הרווח של המניה לעומת מכפיל הרווח ההיסטורי שלה. יש כמובן לא מעט מגבלות בשיטה, לכן, עדיף להשתמש בה בעיקר על חברות רווחיות ובוגרות. חברות לא רווחיות יסחרו ללא מכפיל רווח קלאסי, וגם אם כן יכול להיות שהמכפיל יהיה גבוה בצורה לא פרופורציונצית שלא באמת תאפשר לנו להסיק מסקנות.


גם כאן ניתן ללכת ל"Charting" בסיקינג אלפא. ולראות את מכפיל הרווח ועוד מכפילים אחרים לאורך יותר מעשור. בואו נסתכל בדוגמה הבאה על מניית אפל:בתמונה ניתן לראות שאפל נסחרת כיום במכפיל רווח שנושק ל30. מה שנראה כדי יקר במבחינת הסתכלות היסטורית. לרוב, זאת אינדיקציה שמשקיעי ערך פחות יאהבו לראות. כמובן שיש יוצא מן הכלל. יכול להיות שבעבר, השוק לא העריך נכון את אפל ואת פוטנציאל הצמיחה שלהם והיום הסנטימנט השתנה. לכן חשוב להכיר טוב את העסק לפני שקופצים למסקנות.


3. השיטה השלישית משאירה אותנו בסיקינג אלפא באותו עמוד "Charting" אבל מצריכה טיפה יותר חשיבה. בשלב הזה אנחנו נוסיף מניות אחרות להשוואה מבלי שיבחרו לנו באופן אוטומטי על ידי האתר.

כדי לא לסבך את הדברים יותר מידי אבחר בשני חברות שקלאסי להשוות בינהן.בתמונה ישנה השוואה בין מכפילי הרווח של חברת לואוס וחברת הום דיפוט ב3 שנים האחרונות. מדובר בשני חברות שמזכירות את אייס והום סנטר (בארץ) למי שאינו מכיר. ניתן לראות שהחברות נסחרות בצורה מאוד דומה לאורך השנים. אבל כרגע השוק מתמחר את הום דיפוט בקצת יותר יקר. חשוב לזכור שאם עסק אחד איכותי יותר מעסק אחר השוק יתמחר אותו יותר ביוקר ובצדק (ברוב הפעמים).מה למדנו?

1. אי אפשר לקבוע "זול" או "יקר" לפי מחיר מניה בלבד. זאת טעות חמורה ונפוצה.
2. אי אפשר לקבוע תמחור ביחס למחיר המניה בעבר.
3. סיקינג אלפא נותנת אפשרות מהירה להשוואה סקטוריאלית. כלי חשוב שגם חוסך לא מעט זמן.
4. מכפיל רווח היסטורי של החברה יכול להצביע על מניה יקרה\זולה.
5. בשביל לבצע מחקר איכותי צריך לבצע השוואה לחברות דומות.

רוצים ללמוד השקעות ערך? כלי שיאפשר לכם להיות עצמאיים בכל הקשור לניהול תיק ההשקעות שלכם?

השקעות ערך השיטה שתאפשר לכם לבנות תיק השקעות יציב ומניב שיעזור לכם לפרוש מוקדם יותר ועשירים הרבה יותר. שחקו עם מחשבון התשואה באתר ותראו את הפוטנציאל שיש בעולם הזה לאורך שנים של השקעה.


Comentários


bottom of page