top of page

"אני מהמר בשוק ההון, זאת האמת"

עודכן: 9 בינו׳

הימורים ושוק ההון. כמה פעמים שמעתי את שתי המונחים האלה באותו משפט.


אם אתם בעצמכם אומרים את זה בין אם זה בקול רם ובין אם זה בלב כשרק אתם שומעים, תדעו, שיש לכך פתרון.


הבעיה

דבר ראשון, בואו ננסה להבין את הבעיה. הצעד הזה יקרב אותנו כבר כ-50% בדרך לפתרון.


  1. הגישה לשוק ההון קלה מאי פעם - אין מסננים. בין אם אני מוכשר, משכיל או אידיוט גמור. תהליך פתיחת חשבון נמשך היום במקרה הארוך בערך כשבוע.

  2. קיימות היום מגוון אפשרויות לפתוח חשבונות שמגיעים למינוף של עד פי 10. אבל מה זה בכלל מסחר ממונף ?!

  3. כמות המידע היום היא אינסופית - זה שאתם צורכים מידע זה כבר טוב. אבל למי להאמין ? הרי המשקיע החדש והעקשן לא פתח מעולם את הדוחות של החברה. אבל לקרוא כתבה של 2 וחצי דקות בגלובס זה קל. הבעיה שכתבה אחת אומרת לקנות את המניה אבל אנליסט אחר חושב לגמרי ההפך ומזהיר מפני קריסה שאמורה להגיע ממש בכל רגע.

  4. כולם חוגגים עם רווחים באינסטגרם - איך יכול להיות שכולם מרווחים חוץ ממני ? יש להם בטח יותר מזל! חשבונות אינסטגרם ויוטיוב ממהרים להשוויץ בעסקאות המוצלחות שלהם ... ואני? אני אפילו לא קרוב להחזיר את הקרן שממנה התחלתי.

  5. החדשות משתנות כל הזמן - אני לא יכול לעמוד בלחץ שהשוק יקרוס. בכל יום שהשוק אדום אני ממהר לבצע פעולות כמה שיותר מהר כדי להגן על עצמי. יש נבואות זעם מכאן ועד הודעה חדשה. והאנשים האלה בחליפות נראים רציניים... הם בטח יודעים מה הם אומרים.אוקיי , ומה הפתרון ?


התשובה היא די פשוטה וצפויה. ידע. אחד הדברים המסוכנים ביותר הוא להשקיע במה שאתם לא מבינים. או לחלופין בלי אסטרטגיה ברורה ומוכחת.


כמה טיפים קטנים שיעזרו לכם לעשות סדר:

  1. תמנעו מהרבה פעולות - הרבה פעולות = הרבה עמלות. מי שסוחר דרך ברוקר שלוקח לו כ-2$ לפעולה יכול אולי לזלזל בעלויות העמלות. אבל אימפולסיביות וריבוי פעולות מצטברות לפעמים למאות דולרים בשנה (חבל).

  2. אדישות - "אנחנו לא עושים כסף כשאנחנו קונים מניות, אנחנו לא עושים כסף כשאנחנו מוכרים מניות, אנחנו עושים כסף בזמן שאנחנו מחכים". את המשפט הזה אמר צ'ארלי מאנגר שותפו הוותיק של וורן באפט ואחד המשקיעים המוצלחים ביותר בכל הזמנים. צ'ארלי ידוע באדישותו לשוק ועד לא מזמן קנה מניות עליבאבא. לפני כן, לא ביצע רכישה כ-7 שנים!

  3. תבינו בפיננסים של החברה. אם אתם ניגשים לדוח כספי והוא סינית עבורכם זה בעייתי. חשוב להבין שלאורך זמן מחיר העסק נע בעקבות השינויים הכספיים שלו (הכנסות, רווחים נכסים וכו'...) במידה ואתם לא יודעים לתרגם את המספרים לתובנות אתם בבעיה. אם אתם בכלל מתעלמים מזה וחושבים שזה לא חשוב, צר לי לומר לכם אבל כרגע אתם מהמרים.

  4. תלמדו לבצע הערכת שווי - הנושא הזה עלול להראות מפחיד בתור התחלה. אבל האמת שהטכניקה היא נורא פשוטה וברגע שיש לכם את הכלי הזה ביד אתם מבינים טוב יותר על מה אתם משלמים. ומה החברה אמורה לעשות על מנת לספק לכם את התשואות שאתם שואפים לקבל. ברגע שיש לכם הערכה , יש לכם בעצם תחזית. אם תגיעו למצב שבו התחזית היא שמרנית ועדיין שווה לקנות את המניה אתם מגדילים משמעותית את הסיכוי שלכם לעשות כסף לאורך זמן.

  5. תלמדו לקבל החלטות בעצמכם. ברגע שתוכלו לסנן את רעשי הרקע מסביב, העולם הזה יהפוך פשוט בהרבה עבורכם. תזכרו שעל פני פרק זמן ארוך יגיעו הרבה מאוד חדשות רעות לגבי החברה בה אתם רוצים להשקיע... השאלה היא שוב, כמה זה משפיע על התחזית ארוכת הטווח שלכם. אם סתם מדובר ברעש וצלצולים וניסיון "לגרוף קליקים" במרבית המקרים עדיף פשוט לא לעשות שום דבר.

מרגישים שאתם עדיין לא מוצאים את עצמכם ? התהליך תקוע והייתם רוצים לקבל תוצאות אחרות ?


אתם יכולים להמשיך לעשות עוד מאותו הדבר. אתם כבר יודעים מה תיהיה התוצאה ? נכון ... עוד הפסדים!


רוצים שינוי ? תנו לי לעזור לכם76 צפיות0 תגובות

פוסטים קשורים

הצג הכול

שאלתי את צ'אט GPT איך להשקיע כמו ווארן באפט

אם אתם לא חיים מתחת לסלע, בטח שמעתם כבר על הצאט GPT. הבינה המלאכותית היא מרתקת והיא תביא איתה הזדמנויות חדשות וכמובן גם לא מעט איומים שאת חלקם עדיין קשה לתפוס. עד שAI ישתלט על העולם בואו נשתמש בו לטוב

Comments


bottom of page