top of page

בלי פרופרציה - מניית וויקס בשפל! מה עושים עכשיו?

עודכן: 29 בדצמ׳ 2021

זה אף פעם לא כיף לפתוח את חשבון ההשקעות שלך ולראות שאחת המניות שהיית יותר בטוח לגביהן נפלה השנה בצורה מאוד חזקה. אני כמובן מדבר על וויקס (Ticker:WIX).מניית וויקס נפלה ב42% בשנה האחרונה. האם יש כאן הזדמנות קניה?


למי שלא מכיר וויקס היא חברה שמתמחה בבניית אתרים, למשל האתר שבו אתם נמצאים עכשיו נבנה על גבי וויקס. המודל העסקי די פשוט: Wix Subscriptions וWix Solutions.

החלק הראשון הוא מודל מחזורי - שבו הלקוחות משלמים באופן חודשי\שנתי על החזקת האתר, מערכות ניהול מכירות (CRM) ואפלקיציות נוספות. וויקס סולוטיישנן מתייחס בעיקר ל- Wix Payments ענף שהולך וגדל בתוך וויקס והוא בעיקר מבוסס על עמלות.ניתן לראות את חלוקת המכירות לאורך זמן, המודל המחזורי עדיין מחזיק בנתח המשמעותי יותר והוא גם יותר רווחי במונחי gross margin, החלק השני של העסק (וויקס סולוטישין) לאט לאט מתחיל לקחת חלק גדול יותר מה שגם מכביד על שולי הרווח של החברה בין היתר בשנים האחרונות.


כפי שניתן לראות החברה כרגע לא מייצרת רווחים בהסתכלות קלאסית של רווח נקי, אבל שולי הרווח הגולמי שיורדים עדיין נשארים מאוד גבוהים כמקובל בחברות טכנולוגיה בכלל וSaaS בפרט. חברה שמגיעה ל60%+ רווח גולמי בפוטנציאל יכולה להגיע בעתיד לשולי רווח נקי גבוהים בהרבה מהחברה הממוצעת בשוק.


וויקס נמצאת בשלבי צמיחה מוקדמים יחסית לפי איך שזה משתמע מההנהלה שמעריכה את הפוטנציאל שלהם בכ-185 מיליארד דולר גודל שוק (Total addresseble Market). המונח הזה מאוד מעורפל, וזה לא אומר שוויקס תגיע אי פעם למכירות שאפילו קרובות למספר העצום הזה. אבל זה סוג של דרך להראות שמה שהם עושים היו זו רק טיפה בים לעומת ההזדמנות.


בואו נדבר טיפה על מה אני באופן אישי חושב.

בעתיד יותר ויותר עסקים ירצו נוכחות באינטרנט אנחנו כבר רואים את זה היום והבנו כמה זה חשוב במיוחד אחרי שנת 2020 ששם מי שלא היה קיים באינטרנט לא היה קיים לזמן מה בכלל.

וויקס נותנת פתרון פשוט ומהיר יחסית שעונה על צורך של כמעט כל עסק מכל תחום. ומגוון השירותים שלהם רק הולך ועולה עם הזמן.


כמובן שכמו בכל תחום עם הזדמנות גדולה יש גם לא מעט תחרות לכן אציין כמה שמות בולטים שנמצאים עם וויקס על אותה זירה:

  1. שופיפיי - מתמחה בבניית חנויות אונלין ויש שאומרים שהיא מספר 1 בתחום וכבודה במקומה מונח. שופייפי גם מתומחרת בצורה הרבה יותר בועתית מוויקס ובדרך כלל ביוטיוב ובכתבות פיננסיות אחרות נוהגים להשוות בין השניים.

  2. אדובי - לא חברת בניית אתרים קלאסית, אבל יש לה מודל מחזורי גם כן ובשנים האחרונות נכנסה גם לתחום עם חברות magento שרכשה.

  3. חברת Squarespace

  4. חברת Big Commerce

  5. חברת Go Daddy

  6. אפילו פייסבוק היא סוג של תחרות לפי דעות של משקיעים אחרים מאחר ועסק יכול לקבל אחלה נוכחות בעמוד אינסטגרם מכובד, למרות שבעיניי זה לא אותו דבר.


תמחור

קצת קשה להעריך את מניית וויקס מאחר ואינה מייצרת רווחים כרגע וזה מקשה על הערכה איכותית למרות שלפי החישובים שלי היא אמורה להיסחר באיזור ה270+ לפי הערכות די שמרניות.

בכל אופן נבחן את מכפיל המכירות שנכון לזמן זה עומד על 6.78. ביחס לשוק באופן כללי זה נשמע אולי די גבוה אבל ההשוואה הנכונה תיהיה להסתכל על חברות שדומות לוויקס בפעילות.

אם נשווה את וויקס לחברות שצוינו למעלה תגלו מהר מאוד שהם מתומחרים בצורה זולה יחסית, מבלי שהתפרסם שום דבר שלילי מידי בחודשים האחרונים.


מכפיל מכירות של שופיפיי - 45 (עם כל הכבוד לשופייפי זה מאוד מאוד גבוה).

מכפיל המכירות של פייסבוק - 8 ( גבוה מזה של וויקס - אינדיקציה לא רעה בעיניי לכך שהמניה מתומחרת בחסר עם המון פאניקה מסביב).


צפי ההנהלה :

צמיחת מכירות זה הנתון המעניין ביותר במרבית המצבים כשמדובר על חברה שטרם מייצרת רווחים באופן עקבי וברור. צמיחה של 28%-29% זה לא רע בכלל ולא נופל בהרבה לעומת מה שראינו בשנים קודם לכן.


בשורה התחתונה:

לקראת סוף השנה משקיעים נוטים למכור את ה"לוזריות" שלהם על מנת לקבל קיזוז מס. זה דבר שקורה ומוסיף עוד לחץ מכירה ועוד פאניקה שגורמת לירידת מחיר לא מודצקת בעיני.


וויקס נלחמת בתוך סביבה תחרותית, חשוב להתחשב בזה. ככה שמי שחושב שהיתרון התחרותי שלהם ישחק בשוק והוא לא מאמין בסיפור הצמיחה ובפוטנציאל הרווחים העתידי אולי המניה הזאת לא בשבילו.

אני ממשיך להחזיק בוויקס וגם קניתי עוד קצת מניות בחודש האחרון.


חוויתי כבר המון מצבים כאלה בעבר בשוק, ותמיד כשצדקתי לגבי העסק עשיתי כסף. מאחר ודעתי על העסק לא השתנתה אני ממשיך להחזיק ולא מוכר את המניות שלי.


דיסקליימר: כל מה שנכתב כאן משקף את דעתי האישית בלבד! אני לא יועץ פיננסי ולא יועץ השקעות!

אני מחזיק בנייר ולכן שווה לשמוע דעות של משקיעים נוספים. יש לבצע כל פעולה בשוק אחרי מחקר מעמיק או אחרי ייעוץ מקצועי של בעל רישיון.


172 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page