top of page

הדבר שקטי ווד לא רוצה שתגלו עליה!

עודכן: 8 בינו׳

את קטי ווד כולנו מכירים. קטי הייתה השם החם ביותר בתחום שוק ההון של שנת המסחר 2020. אנשים העריצו אותה. נשאו את עיניהם לעברה ואפילו חיקו את פעולותיה. ההצלחה של קטי הגיעה ללא ספק בשל השגת תשואות מרהיבות במניות שהמון מומחים בתחום הפיננסים היו סקפטים לגביהן. למשל tesla חברת הרכב הגדולה בעולם במונחי שווי שוק או roku ענקית הסטרימינג ואפילו square מלכת הפינטק. כל אלו הן מניות שהיו ידועות לשמצה. אני זוכר איך שקטי הייתה ננזפת על ההשקעות שלה בהן וכל זה היה בפריים טיים בערוצי הפיננסים הגדולים בעולם. ניצחונה המתוק של קטי על המומחים האלו הביא אותה להיות הכוכבת של עולם ההשקעות בשנה הקודמת. אך שב-2021 משהו השתבש. המניות החדשות של קטי פשוט החליטו לצנוח, כאשר ירדו בעשרות אחוזים בתקופת זמן קצרה מאוד של מספר חודשים בלבד. למשל teladoc שירדה 66% מהשיא או uipath שירדה ב44% בתקופת זמן מאוד קצרה. בנוסף להשקעותיה החדשות של קטי שצנחו ללא היכר, היו גם מספר השקעות וותיקות שלה שספגו חבטות לא קלות. למשל zillow שירדה לא פחות מ70% מהשיא, משמע היא צריכה לעלות ביותר מ200% כדי לשוב למחיר בה נסחרה באותה תקופה. ולכן נראה שהכל הולך לרעתה של קטי בשנת 2021.

נשאלת השאלה האם תם זמנה של קטי. האם הכוכבת של שנת ההשקעות 2020 תשאר אך ורק הכוכבת התורנית של אותה שנה ולא מעבר לה? כדי לענות על השאלה נעבור ונציג את הבעיות המרכזיות שמאיימות על קטי נכון להיום.


הבעיות של קטי

אז כמו שאמרנו קטי עומדת כעת מול מספר בעיות. בעיות שמסכנות את שמה הטוב בעולם ההשקעות ואת התשואות של הקרן שלה. הבא נעבור על אותן נקודות מטרידות.


1. ספקולטיביות במיטבה

למי שלא יצא לו לעבור על הקרן של קטי הנה משפט אחד שיסביר את אופי השקעותיה: "טכנולוגיה ספקולטיבית שמתיימרת לשנות את העולם".

אז כמו שאמרתי הקרן של קטי מתאפיינת בקניית חברות שמתיימרות לשנות את פני העולם בעתיד. חברות עם סיפור וחזון משנה עולמות. בין אם זה בתחום הבינה מלאכותית, ובין אם זה בתחום הגנטיקה ואפילו בתחום החלל. על הנייר נשמע מבטיח. אבל יש כאן בעיה קטנה. עם הסיפור המעניין של כל חברה מגיע מחיר מאוד נדיב. רובן המכריע של החברות אינן רווחיות ולא צפויות להיות רווחיות בשנים הקרובות. מעיריכם את שוויין רק על בסיס מכפיל המכירות שלהן. עכשיו שלא תבינו לא נכון, אני לא נגד הוספת חברות ספקולטיביות לתיק, להפך גם לי יש כמה כאלו (אני וקטי אפילו חולקים כמה מניות במשותף ;)). אך כמו כל דבר צריך לדעת לאזן. נראה שקטי הולכת אול אין על חברות ספקולטיביות בעלות שווי שוק גבוה ומכפילים עצומים. השאלה שנשאלת היא האם החברות האלו יהיו רווחיות אי פעם בעתיד היא המטרידה ביותר (וגם אם כן, האם יצדיקו את המחיר?). פורטפויליו שבנוי כמעט אך ורק מחברות כאלו הוא ריסקי בצורה בלתי רגילה. שוק ההון מוכיח לנו לאורך שנותיו שמאוד קשה לחזות אילו מהחברות (הלא רווחיות) מצדיקות את שווין העכשווי כאשר יהיו רווחיות. האם קטי הצליחה לעשות זאת בצורה חד פעמית או שמא היא בעלת יכולות פנומנליות לברור בפנצטה את אותן חברות ספקולטיביות. את זה רק ימים יגידו.2. כדור שלג של מכירות

גל הירידות בחודש האחרון עשוי ליצור כדור שלג בעייתי . בעקבות הפאניקה הסובבת את המניות הקטנות ואת המניות הספקולטיביות בחודשים האחרונים (שכמובן מרכיבות ושולטות בקרנה של קטי) קטי מתחילה "להפסיד" כספים לאנשים. שוויי המניות שהיא מחזקה הולכים בכיוון אחד (כלפי מטה) ולא רוצים להראות סימני התאוששות. המשקיעים ששמו את כספם בידיה של קטי במטרה שתרוויח להם כסף (כמו שראו אותה עושה ב2020) מתחילים לערער האם זה הוא המקום הנכון לכספם, האם לקטי באמת יש עדיין את מגע הקסם הזה שיכול להרוויח עבורם כסף. הערעורים הרבים והחוסר נוחות בתוצאות מנהלת ההשקעות שלהם גורמת ליותר ויותר מלקוחותיה למשוך את כספם ולהנזיל אותו. מה שמאלץ את הקרן של קטי למכור מניות במחירי שפל עקב כסף שנמשך מהקרן שלה. דבר שיוצר קיבוע של הפסדים לקרן שלה ובעצם כמו כדור שלג מגדיל את הפסדיה, מה שיוצר שוב גל של יותר ויותר אנשים ששוקלים למשוך את כספם וכך קטי נאלצת שוב למכור מניות בהפסדים אסטרונומים. מצב לא נעים בכלל שעשוי לגרום לפגיעה כבדה בתשואות הקרן וכמובן לפגיעה בשמה הטוב. נכון להיום קרנה של קטי ירדה בכ-40% משיאה!

מה ההיסטוריה מספרת:

אז אחרי כל ההפחדות האלו בואו נלך שניה לספרי ההיסטוריה.

ההיסטוריה מספרת לנו שככל שקרן השקעות הולכת ונעשת פופולרית וגדולה יותר ביצועיה יורדים. זה קרה לביל אקמן זה קרה לוורן באפט וזה גם יכול לקרות לקטי. ניהול כספים גדולים היא בעיה גדולה (כמובן בעיה רצויה למנהלי ההשקעות) אך מהווה חיסרון להשגת תשואות גבוהות. הקרן של קטי הפכה בין לילה לקרן גדולה שמנהלת סכומי עתק של עשרות מיליארדי דולרים (=חיסרון להשגת תשואות גבוהות). בנוסף לכך לאורך ההיסטוריה רואים כי אופי השקעה ספקולטיבי מאוד נדיר שמייצר רווחים גבוהים לטווח הארוך אצל משקיעים. רובם מתקשים לשחזר את הצלחתם הפנומנלית בחזיית העתיד שוב ושוב ושוב. ולכן מה שמסתמן הוא שההיסטוריה לא לטובתה של קטי. אבל בינינו מי יודע, אולי בעוד כמה שנים עדיין נשב ונדבר על הבחורה המבריקה הזאת שממשיכה לייצר תשואות פנומנליות למשקיעים שלה. אולי היא באמת קורצה מחומר אחר מי יודע? אך דבר אחד בטוח כרגע מספר הבעיות שנחתו על קטי כרעם ביום בהיר אחד מטיל צל של ספק על עתידה ככוכבת השקעות שכאן כדי להישאר.


דיסקליימר:


**אין באמור לעיל המלצה, ייעוץ או תחליף לייעוץ מקצועי, אלא דעתו האישית של הכותב.
149 צפיות0 תגובות

פוסטים קשורים

הצג הכול

שאלתי את צ'אט GPT איך להשקיע כמו ווארן באפט

אם אתם לא חיים מתחת לסלע, בטח שמעתם כבר על הצאט GPT. הבינה המלאכותית היא מרתקת והיא תביא איתה הזדמנויות חדשות וכמובן גם לא מעט איומים שאת חלקם עדיין קשה לתפוס. עד שAI ישתלט על העולם בואו נשתמש בו לטוב

Comments


bottom of page