top of page

המכפילים לא משקרים!! מה צריך לעשות בשוק הנוכחי?

כשהתחלתי ללמוד את נושא שוק ההון בק דן לפני כמה שנים שמעתי את המילה "בועה".

בהתחלה לא כל כך הבנתי מה משמעותה ואיך זה משפיע עלינו המשקיעים.

עד שאבי (אבא שלי) בעל תואר שני במנהל עסקים עם התמחות בכלכלה (וגם תואר ראשון בפיזיקה),

הסביר לי איך זה בעצם מרגיש כשיש בועה.

הוא אמר לי, שברגע שמתחילים לשמוע בכל מקום את המילים בורסה ומניות, כנראה משהו מתחיל להתבשל. במשך תקופתי כמתחיל בשוק ההון לקחתי את דבריו ביתר משמעות. ברגע שהייתי שומע מאדם אחד את המילה מניה הייתי ישר מתחיל להכנס ללופ של חשיבה איזו מניה למכור וכמה.

אבל היום אחרי תקופה לא מבוטלת בשוק ההון הבנתי למה התכוון אבי. הבנתי שאפשר להבין שקיימת בועה כלשהי. אבל אי אפשר לחזות מתי היא תפוצץ. זה יכול לקחת שנה, שנתיים ואפילו עשור.

אז בכתבה של היום ננסה להבין האם קיימת בועה. אבל כמובן שלא ננסה לחזות אותה כי חבל על הזמן, באמת.


המכפילים לא משקרים

למי מבינינו שלא יודע מה אלו מכפילים. הם בעצם אינדיקציה להעריך את האמונה של הציבור המשקיע במניה מסוימת/בשווקים. זאת אומרת האם הם חושבים שלמניה או לשוק יש עתיד מזהיר ולכן מוכנים לשלם עליה הרבה או עתיד לא ורוד מביוחד. שכמובן עדיף להמנע מהשקעה שם.

ככל שהמכפיל גדול יותר כך הציבור אוהד יותר את ההשקעה. כעת אחרי שהסברנו מה זה אומר במילים פשוטות בואו נראה מה יש לגרפים להגיד.


מכפיל הרווח העכשווי TRAILING P/E

כעת לפנינו מופיע גרף המתאר את מכפילי הרווח של מדד האס אנד פי משנת 1935 ועד היום.

כמו שניתן לראות מכפיל הרווח של המדד עומד כרגע על כ25. ללא ספק רחוק מהשיא של שנת 2020 שעומד על כ38 ורחוק אאפילו יותר מהשיא של בועת הדוט קום והסאב פריים שהגיעו ל45. אך ללא ספק ניתן לראות כי המכפילים נמצאים בנקודה מאוד גבוהה ביחס לשנים עברו.

לדעתי לפי מה שמצטייר בגרף הנ"ל אנחנו לא נמצאים בבועה פרופר אלא מדשדשים במצב שהוא יחסית גרידי אך לא מנותק שנות אור מהמציאות. בואו נתקדם ונראה מה יש לשאר הפרמטרים להציע.


מכפיל הרווחת העתידי FORWARD P/E

הפרמטר הבא הוא בעצם המכפיל הרווח העתידי. כלומר כמה אנשים מוכנים לשלם על אותם נכסים אך בתוספת הצמיחה שצפויה להיות לחברות שנה קדימה.

פרמטר זה בא להראות בעצם האם הצמיחה "מכפה" על המחירים העכשוויים בהסתכלות של שנה קדימה.

בהסתכלות על הגרף אפשר כמעט להעתיק נשימה לרגע. לפי הצפי צמיחה נראה שהאס אנד פי נמצא באיזור בועתי מאוד כאשר עובר את המכפיל רווח העתידי של בועת הסאב פריים. אך ניתן להתנחם בעובדה שהאס אנד פי 400 וה600 (כן הם קיימים) נמצא הרבה מתחת ל500 ונראה שגם מתחת לממוצע השנתי מאז שנת 2003. הנתון הנ"ל מעט מבלבל ומספק חומר למחשבה. אי אפשר לקבל אינדיקציה מאוד מדויקת גם כי הנתון מאוד רב גוני ולא תואם וגם כי בסופו של דבר מדובר בהערכות אנליסטים שכידוע לא תמיד מדויקות. LET'S MOVE NEXT...


מכפיל רווח צמיחה PEG RATIO

מכפיל הרווח צמיחה הוא בעצם המכפיל הנוכחי של השוק/המניה חלקי צפי הצמיחה השנתי הממוצע

ל-5 שנים הקרובות. כמובן שככל שהמספר בנתון קטן יותר כך המחירים זולים יותר לכאורה. כי הצמיחה דומיננטית מאוד ומפצה על המחיר העכשווי.

בהסתכלות על הגרף הנ"ל מקבלים את הנתון הכי משוגע שיכולנו לחשוב עליו.

לפי הגרף מחירי המניות נמצאים בשפל של כמה עשורים (ביחס לצמיחה). הגרף מראה כי המחירים פשוט בריצפה. המשיקעים לא יודעים להעריך נכונה את הצמיחה העתידית של השוק כולו ופשוט מפחדים לחינם.

מעניין לא?


לסיכום:

מהנתונים הנ"ל אפשר ללמוד דבר אחד: אף אחד לא באמת יודע אם יש בועה. הכל נודע בדיעבד. יכול להיות שמדובר בהייפ מוצדק סביב השוק ויכול להיות שלא. הנתונים שהוצגו בכתבה מאוד לא אחידים ויכולים לבלבל את המשקיע. אז מה עושים?

אז כמו שחבר טוב שלי שהיה איתי בגן פיטר לינץ' אמר פעם.

"Far More Money Has Been Lost By Investors Preparing For Corrections, Or Trying To Anticipate Corrections, Than Has Been Lost In Corrections Themselves"

בשפה עברית פשוטה הוא אומר שלאורך כל ההיסטוריה סך כל הכסף שהופסד בהמתנה לקריסות או בניסיון לצפות אותן עולה בהרבה על הכסף שבאמת הופסד בקריסות עצמן. הכוונה היא שמי שמנסה לתזמן את השוק סופו להפסיד המון רווחים/ פשוט להפסיד פשוטו כמשמעו. אני דוגל בתפיסה הזאת ומבין שכל מה שעלי לעשות הוא פשוט לנהל את סיכוני נכון. לא להיות גרידי, להשקיע בחכמה ובאחראיות וכמובן להשאיר בצד קצת מזומן לשעת חירום. אז מקווה שהעברתי שיעור חשוב היום בקוסמות וחיזוי עתידות. סומך עליכם.


דיסקליימר: התוכן והפרטים המצואים בכתבה אינם מהווים יעוץ השקעות. אלא תוכן מעשיר בלבד

84 צפיות0 תגובות

פוסטים קשורים

הצג הכול

שאלתי את צ'אט GPT איך להשקיע כמו ווארן באפט

אם אתם לא חיים מתחת לסלע, בטח שמעתם כבר על הצאט GPT. הבינה המלאכותית היא מרתקת והיא תביא איתה הזדמנויות חדשות וכמובן גם לא מעט איומים שאת חלקם עדיין קשה לתפוס. עד שAI ישתלט על העולם בואו נשתמש בו לטוב

Comments


bottom of page