top of page

המניה שבאפט הפסיד עליה 80% בשנה!! זמן לקנות?

עודכן: 28 בדצמ׳ 2021

קשה להאמין אבל גם האיש שכולנו למדנו ממנו וכולנו שואפים להגיע להצלחתו מפסיד כסף.

המשקיע האגדי וורן באפט שנחשב לגדול המשקיעים בכל הזמנים ספג השנה מכה לא קטנה מאחת המניות בקרן שלו. המניה STONECO ltd. ירדה מתחילת השנה 77% כאשר מחיר השיא שלה הגיע ל-95 דולר למניה. כעת מחיר המניה עומד על 19 בלבד. משמע ירידה של 80% משיאה.

בשוק ההון אנחנו רגילים לראות ירידות קיצוניות, במיוחד במניות צמיחה מסוכנות. אבל ירידה של 80 אחוז זה לא משהו שיגרתי. מה גרם לירידות הכה דרסטיות האלה, והאם כדאי לקפוץ על ההזדמנות או לרוץ על נפשינו.


הסקוור של ברזיל

לפני שנתחיל ונבין מה גרם להתרסקות במחיר המניה של STONECO בשנת המסחר האחרונה, נבין את העסק שלה. סטונקו היא חברת פינטק שפועלת בברזיל. היא מספקת פתרונות טכנולוגים/פיננסים

לעסקים קטנים ובינוניים בעיקר על מנת שיוכלו לנהל את העסק שלהם בצורה נוחה ואפקטיבית.

בין השירותים שלה ניתן למצוא את:

STONE

מכשיר ופלטפורמה לניהול תשלומים פיזים ואינטרנטים, ביצוע העברות, ניהול קבלות, ניהול תשלומי מס, תשלומי עובדים והענקת זיכויים.

Pagar.me+mundipagg

איחוד בין שתי פלטפורמות של סטונקו. האיחוד מאפשר תשלומים אינטרנטים, קבלת נתונים פיננסים של העסק כגון חובות, נכסים, הכנסות וניהול מלאי.

המטרה של סטונקו היא להקל על החיים של בעלי העסקים בברזיל ולאפשר להם לנהל את העסק שלהם בצורה הטובה והנחוה ביותר. היא מאפשרת לקבל את כל הנתונים שבעלי העסקים צריכים כדי לנהל אותו היטב. רבים מכנים את סטונקו כ square של ברזיל. וזה עושה שכל, אי אפשר להתעלם מהדימיון בין שתי החברות. מטרתן, אופן פעולתן והשירותים שהן מציעות בעלות אופי דומה.


מה גרם לקריסה מתחילת השנה:

לקריסה האגרסיבית של סטונקו מספר גורמים.

הגורם הראשון הוא כמובן השוק שבו נמצאת סטונקו. סביבת העסקים שלה היא ברזיל. הכלכלה של ברזיל היא כלכלה מאוד לא יציבה ומבלבלת. היא שונה מאוד מהכלכלה של ארצות הברית המראה על יציבות וצמיחה לאורך שנים רבות. סטונקו פועלת בעיקר בברזיל מה שמשרה פחד על המשקיעים. נוסיף לזה את הקרייסס של נגיף הקורונה, ברזיל היא אחת המדינות שהכי נפגעו מהנגיף עם מספר מתים בלתי רגיל והשפעה בלתי רגילה על יציבות הכלכלה בבריל. לברזיל בניגוד לארה"ב אין מספיק כלים להתמודד עם כל הבעיות הכלכליות והבריאותיות שפקדו אותה כרעם ביום בהיר.

סיבה נוספת שגרמה לירידה כה דרסטית במחיר המניה של סטונקו היא הדוחות האחרנוים של החברה. בשבוע החולף סטונקו שחררו את הדוחות הרבעוניים שלהם. קצב הצמיחה היה נראה משכנע במיוחד והמכירות הגיעו לשיא. אך פרט אחד הטריף את המשקיעים. השקעה שביצעה סטונקו גרמה לה להפסדים רבים. סטונקו השקיעה בחברה בשם Banco Inter אשר מתעסקת בהלוואות כספים לעסקים קטנים ובינוניים. סטונקו מחזיקה 5% בחברה הנ"ל. אך ברבעון האחרון משהו השתבש המניה של Banco Inter ירדה ב-50% . מה שגרם להפסדים של 230 מיליון דולר לסטונקו. בתגובה לדוח המניה צנחה 35% נוספים.


האם זה הזמן לקנות?

סטונקו מתעסקת בתחום מאוד מעניין ומתפתח. תחום הפינטק ללא ספק אחד מסקטורים הלוהטים ביותר. בין החברות הבולטות ניתן למצוא את PAYPAL, SQUARE ועוד רבות. סטונקו מציגה דומיננטיות רבה בשוק הברזילאי. למרות ההתרסקות בדוחות סטונקו הציגה צמיחה של 57% בהכנסות בהשוואה לרבעון המקביל שנה שעברה. קצבי הצמיחה של סטוקנו גבוהים מאוד ומציגים את הצורך הרב של השוק הברזילאי לפתרונות שלה. למרות זאת סביבת העסקים הלא יציבה של סטונקו המושפעת מאוד מוירוס הקורונה ממשיכה ליצור חשש על עתידה של החברה. התמחור שלה מציג מכפיל מכירות של כ7.5 להכנסות של סוף השנה. בנוסף החברה צפויה לצמוח עוד 67% בשנה הבאה ולהגיע לתמחור של 4-5 מכפיל מכירות. מדובר במכפילים מאוד אטראקטיבים לחברה שצומחת בקצב כה מהיר.

אז האם לקנות?

אני כרגע לא ממהר לקנות את המניה, רמת הסיכון שלה גבוהה מאוד ולדעתי לא חסר לי סיכון בפורטפוליו שלי. אך, אם אתם רואים שלא יזיק לכם עוד סיכון לתיק. אולי זה הזמן לשקול לקפוץ על ההזדמנות.


דיסקליימר: התוכן והפרטים המצואים בכתבה אינם מהווים יעוץ השקעות. אלא תוכן מעשיר בלבד


238 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page