top of page

להשקיע בעסקים נהדרים - האם מניית קוסטקו שווה קניה?

עודכן: 8 בינו׳

קוסטקו היא רשת שיווק ענקית שמפעילה 824 סניפים ב14 מדינות שונות. בשביל לקנות בקוסטקו צריך להיות חבר מועדון ולשלם דמי מנוי שנתיים להבדיל מרשתות שיווק אחרות.

קוסטקו מבטיחה לעמוד במשימה לתת ערך שישתלם ללקוח לשלם את אותם דמי מנוי בכך שהם מתחייבים למחיר הנמוך ביותר.


החברה זכתה לתואר המכובד "חברת השנה" של יאהו פיינס ב-2022.


אז האם שווה להשקיע בקוסטקו?

הסתכלות עסקית:

  1. החברה שייכת לסקטור "מוצרי צריכה הגנתיים" ולתעשיית חנויות הריטייל. סקטור זה חסין יותר למצב של מיתון ואינפלציה. חברות נוספות שאפשר למצוא ברשימה: וואלמרט, טארגאט ועוד... חברות כמו קוסטקו יכולות לגלגל את עליית המחירים על הלקוח ובכך לשמור על שולי רווח זהים. קוסטקו השתדלו לא לעלות מחירים בצורה קיצונית למרות הסיטואציה המאוד מאתגרת שתוקפת את הכלכלה העולמית ב2022.

  2. קוסטקו מוכרת מותג בית בשם "קירקלנד" - הם פונים למותגים אמריקאים מוכרים ומתמקחים איתם על המחיר כך שהייצור הוא זול והאיכות מצוינת. ניתן למצוא מגוון רחב מאוד של מוצרי מזון, קוסמטיקה, ניקיון ועוד תחת המותג כשהוא מתחייב להיות זול בכ-20% לעומת המותגים האחרים. בכל קוסטקו יוצרים עוד איזשהו בידול (משהו שמיוחד רק עבורם).

  3. קוסטקו מבינים שעל מנת לשמור על שביעות רצון גבוהה בקרב הלקוחות צריך לתגמל את העובדים בהתאם. ולכן הם משלמים שכר יחסית גבוה ביחס לשכר המינימום וביחס לחברות אחרות שמעסיקות באותם תפקידים.

  4. קוסטקו מפרסמים באופן משמעותי פחות ביחס לחברות מתחרות מה שמאפשר להם לשמור על מחירים נוחים וזולים. עליה התקציבי השיווק שלהם תייקר את המוצרים שלהם בהכרח ותפגע ברווחים באופן משמעותי ככה שאין להם מוטיבציה לעשות זאת.

  5. לחברה יש פעילות ב14 מדינות שונות כשרוב הסניפים בצפון ארה"ב מה שמאפשר המשך צמיחה דרך פתיחת עוד חנויות וכניסה לקטגוריות נוספות.


הסתכלות על צמיחת החברה בשנים האחרונות:


ב-5 השנים האחרונות כל הנתונים הפונדומטליים שעליהם משקיעים נוהגים להסתכל נמצאים בצמיחה דו ספרתית. צמיחת הרווח למניה עומדת על כ-16% וצמיחת ההכנסות עומדת על כ-12%.

ניתן להסיק מכך שהחברה משפרת את שולי הרווח וככל הנראה עושה רכישה חוזרת של מניות.


דיבידנדים:


החברה מחלקת דיבידנדים ומגדילה אותם בקצב מהיר. הדיבידנד נמצא בצמיחה ב18 שנים האחרונות כשבדרך היה לנו מיתון גדול ב2008 ומשבר קורונה ב2020-2021. הדיבידנד נראה בריא כי רק 26% מהרווח מחולק למשקיעים במזומן מה שנותן עוד מקום לצמיחתו בהמשך.

שיעור הדיבידנד לא אטרקטיבי ממש בנקודת זמן זאת ועומד על פחות מ1% אבל אני משוכנע שזה יעלה בעתיד. כשבוחנים מניית דיבידנד חשוב גם להבין שהדיבידנד עולה משנה לשנה.


ערך המניה - האם היא מתומחרת בצורה אטרקטיבית?


מכפיל הרווח של החברה עומד על 36 ומכפיל הרווח העתידי על 33, ניתן לראות שהמכפילים יקרים לעומת התעשיה ב71% ו56% בהתאמה. גם אם מסתכלים על מכפיל EV\EBITDA קוסטקו נסחרים ב21.6 לעומת הענף שעומד על 13.4.


המניה גם לא נפגעה ממש בשנה האחרונה ונראה שאפילו מגיבה טוב יותר מהמדד. לכן לא נראה שיש כאן הזדמנות מיוחדת.


מחירי מטרה של אנליסטים:


נראה שאנליסטים עדיין אופטימיים לגבי המניה וביחס למחיר השוק רואים אפסייד של כ13%.


אין לראות באמור המלצת השקעות או דחיפה לפעולה מסוימת. הפוסט נועד למטרות חינוכיות בלבד.

לפני כל החלטה יש להתייעץ עם אדם בעל רישיון ולבצע מחקר מעמיק.


סיקינג אלפא זה השירות שעוזר לי להשיג מידע איכותי על חברות באמצעות כתבות מקצועיות, ניתוח פיננסי, השוואות תעשיתיות והערכות אנליסטים.


להרשמה ב-100$ לשנה: https://www.sahg6dtr.com/9BW5TT/GTSC3/

85 צפיות0 תגובות

פוסטים קשורים

הצג הכול

שאלתי את צ'אט GPT איך להשקיע כמו ווארן באפט

אם אתם לא חיים מתחת לסלע, בטח שמעתם כבר על הצאט GPT. הבינה המלאכותית היא מרתקת והיא תביא איתה הזדמנויות חדשות וכמובן גם לא מעט איומים שאת חלקם עדיין קשה לתפוס. עד שAI ישתלט על העולם בואו נשתמש בו לטוב

Comments


bottom of page