top of page

מה עשו מניות המסעדות ב-5 השנים האחרונות? ומה עוד כדאי לדעת

בפוסט היום נדבר על תעשייה מאוד פשוטה להבנה. תעשיית המסעדות שאם לא ידעתם יש לכם אפשרות להשקיע כרגע ב-54 מניות מסעדות שונות לפי סורק המניות של אתר פינביז.בואו נכניס קצת מסננים לעניין:

  1. אם אני דורש קצב צמיחת מכירות גבוה מ-10% ב5 השנים האחרונות נשארות לי רק 6 מניות. בואו נגיד שזו לא תעשייה שצומחת במיוחד, והקורונה כמובן משבשת את ההסתכלות הזאת אפילו עוד יותר עקב ירידת המכירות בשנת 2020.


2. מכפיל רווח נמוך מ-25 משאיר אותנו עם 21 מניות בלבד.

3. מכפיל רווח נמוך מ-20 משאיר אותנו עם 16 מניות בלבד.

מעניין מאוד!


רוב השמות ברשימה הזאת לא ממש מוכרים, מה שאומר שבנקודת הזמן הזאת על המסעדות המוכרות יותר נצטרף לשלם קצת יותר. וקצת יותר מבדרך כלל.


  1. נתחיל עם הגדולה מכולן כמתבקש - מקדונלדס.

מקדונלדס היא החברה בעלת השווי שוק הגדול ביותר מבין הרשימה והוא מוערך בכ- 187 מיליארד דולר.

אם אתם מאותם אנשים שחושבים שהעסק של מקדונלדס מבוסס על המבורגר וצ'יפס אני מציע לכם לצפות בסרט "המייסד" הוא זמין בנטפליקס. מקדונלדס היא למעשה חברת נדלן, ומודל הזכיינות שלה הוא הגורם העיקרי להצלחתה ולשולי רווח גבוהים משמעותית מהתעשייה. מדובר על רווח נקי של 20%+ בדומה להייטק.


קצב המכירות של החברה למעשה שלילי, שזה מאוד מפתיע. לפני יותר מעשור החברה מכרה יותר ממה שהיא מוכרת היום. אבל שולי הרווח משתפרים והדיבידנד צומח לכן המניה ממשיכה בסך הכל במגמה חיובית.


מקדונלדס שייכת לרשימה המכובדת המכונה "Dividend Kings" עליה כתבתי פוסט באתר ממש לא מזמן. הדרך הנכונה ביותר להעריך את המניה היא לפי הדיבידנד שלה לפי דעתי, שכרגע עומד על 2% בדומה לממוצע.


להלן קצב גדילת הדיבידנדים של החברה בעשור האחרון (מקור:morningstar)


2. מותג הקפה הגדול בעולם: סטארבאקס


עוד חברה גדולה בתחום היא לא אחרת מסטראבקס ששווה כבר קרוב ל-131 מיליארד דולר. גם כאן, השקעה יחסית סולידית ומשעממת מחזירה תשואה לא רעה של כ-100% ב-5 שנים עם כל המשברים באמצע, לא רע סך הכל.


לפניכם מספר הסניפים של סטארבאקס משנת 2005-2020 (מקור:statista)


המניה נסחרת כרגע עם מכפיל רווח של 36, מכפיל רווח עתידי של 32 ומכפיל רווח צמיחה (PEG) של 1.08.

קצת יקר לטעמי עבור חברה שצומחת בקצב די סולידי. המניה נסחרת כרגע לא רחוק משיא כל הזמנים ולא מהווה נקודת כניסה אטרקטיבית לטעמי, הייתי מחכה להנחה משמעותית יותר לפני שאקנה מניות של חברת הקפה.


3. הגיע הזמן לדבר על KFC וPizza Hut: מניית YUM Brands!

השקעה במניה זו נותנת חשיפה ל-3 מותגים חזקים מאוד בתעשייה: KFC שהגיעה לא מזמן לאשדוד ומייצרת תורי ענק בביג, פיצה האט (שאני לא ממש מחבב) וטאקו באל.


ומה המניה עשתה לאחרונה?מניית YUM מחזירה תשואות דומות לשמות הגדולים בתעשייה והיא קצת מאחוריי מקדונלדס וסטארבאקס.


4. עוברים לפיצות! דומינוס פיצה!


סוף סוף אנחנו מגיעים למניה שאשכרה החזירה תשואה יפה מאוד למשקיעים ומשאירה הרחק מאחור את המדד.כמה דומינוס צמחו באותו פרק זמן? בואו נעיף מבט על המכירות של החברה בשנים האחרונות:


מכירות 2016: $2,473 (מיליונים)

מכירות ב12 החודשים האחרונים: 4,371$ (מיליונים)


רווחים?

רווח למניה 2016: $4.30

רווח למניה ב12 החודשים האחרונים: 13.14$


עוד דוגמה לשינוי בפיננסים של החברה שמשתקף בצורה מאוד נוחה להבנה במחיר. קניתם עסק טוב? החזקתם הרבה זמן? כנראה שעשיתם (הרבה) כסף!


5. רגע! יש עוד פיצה מתחרה : פאפא ג'ונס.


בואו נעיף מבט על המניה:


מאכזב מאוד! בסך הכל 52% תשואה הרחק מאוחרי המדד ומניות נוספות שמזכירות החברה מבחינת פעילות.

חשוב לציין, שאם מסתכלים קצת מעבר ל-5 שנים התשואה משמעותית טובה יותר.


6. הרשת הניו יורקית שאני מת שתגיע לארץ! Shake Shack

החברה הקטנה ביותר במוני שווי שוק לעומת אלו שכבר בדקנו היא שיק שאק. אבל יש לה גם לא מעט פוטנציאל לצמוח בקצב המהיר ביותר מבין החברות הגדולות יותר. האמת שהשקעתי במניה הזאת לפני כמה שנים ואפילו עשיתי קצת רווח.


המניה מחזירה 129% לאורך 5 שנים. בואו נעיף מבט בקצב המכירות:


אם מחשיבים גם את ה-12 חודשים האחרונים המכירות מגיעות כבר כמעט ל700 מיליון דולר. מה שמראה כמה המותג חוזר לעצמו אחרי הסגרים.


דווקא נקודה מעניינת להתחיל לבחון את החברה, מאחר וזה נראה כאילו העסק צומח מהר יותר מהתמחור שלו, מה שקשה מאוד למצוא בשנים האחרונות. כמובן שיש לבדוק דברים נוספים.


דיסקליימר: אין לראות באמור ייעוץ השקעות. התכנים נועדו להעשיר בלבד. איני מחזיק שום מניה מבין הרשימה שצוינה למעלה.


מקווה שנהנתם,

אדם!

97 צפיות0 תגובות

פוסטים קשורים

הצג הכול

שאלתי את צ'אט GPT איך להשקיע כמו ווארן באפט

אם אתם לא חיים מתחת לסלע, בטח שמעתם כבר על הצאט GPT. הבינה המלאכותית היא מרתקת והיא תביא איתה הזדמנויות חדשות וכמובן גם לא מעט איומים שאת חלקם עדיין קשה לתפוס. עד שAI ישתלט על העולם בואו נשתמש בו לטוב

Comments


bottom of page