top of page

מחפשים להשקיע בקנאביס? יש לי רעיון בשבילכם

פעם, לפני יותר מ-20 שנה קנאביס הייתה מילה שמפחידה אנשים. קנאביס באותן שנים נתפס כסם מסוכן מאוד שרק עבריינים והומלסים משתמשים בו (והוא זה שכמובן הביא אותם למצב הזה). באותה תקופה רוב שוק הקנאביס העולמי היה לא חוקי בעליל. השוק היה מנוהל על ידי קרטלים מפחידים וחמושים ממש כמו שרואים בסרטים של פבלו אסקובר (ושובר שורות ;)). העונשים על שימוש בקנאביס היו אגרסיביים וחסרי רחמים והחברה הציבורית הייתה דוחה את הרעיון להתקרב אליו.

כיום, עשרות שנים אחרי. קנאביס כבר לא מילה כל כך גסה. יותר ויותר מדינות החליטו לאשר את השימוש בקנאביס בשטחיהן. הן הבינו את הפוטנציאל הכלכלי הגלום בהנחלת חוק המאשר שימוש עצמי בקנאביס והבינו את חשיבות הקנאביס הרפואי. מדינות כאלה הן לדוגמה: קנדה, ארה"ב (חלק מהמדינות בה: לדוגמה נוודה), הולנד ועוד מספר מדינות ברחבי הגלובוס. עם המגמה החיובית בקרב מדינות העולם לבצע לגליזציה ועם שינוי התפיסה של אוכלוסיותיהן בקשר לקנאביס. נראה כי שוק הקנאביס מזמין אותנו אליו הביתה לחפש אצלו השקעות. הבא נעבור על רעיון השקעה מעניין בתחום הנ"ל.


מה שהיה הוא לא בהכרח מה שיהיה

עם עליית המגמה החיובית בתפיסה העולמית בקשר לקנאביס. החלו לפתע לצוץ מחשבה במוחותיהם של משקיעים רבים להיחשף לתחום. טרנד השקעות הקנאביס הלך והתעצם והגיע לשיאו בשנת 2018/19. ניתן להבחין בהתהוות הטרנד ובפיצוצו על ידי מבט בגרף תעודת הסל MJ אשר מורכבת ממספר חברות קנאביס הנחשבות כמובילות את התחום. ניתן לראות כי תעודת הסל הגיעה לשיאה בשנת 2018 וחזרה אליו שוב ב2019. השיא כאמור היה באיזור שער של כ40 דולר. אך אם נסתכל על מחיר התעודה עכשיו ניווכח לראות כי גרף התעודה ספג ירידה משמעותית מאוד. כאשר התעודה נסחרת כיום בשער של כ11 דולר בלבד. משמע, המון המון משקיעים נכוו (מלשון כוויה) מהסקטור הנ"ל.


מלפני 5 שנים ועד היום סקטור הקנאביס לא היה משתלם להשקעה. ולכן הרבה משקיעים חושבים שאין מה לחפש שם. אך בניגוד למה שאמר שלמה המלך. מה שהיה לא בטוח שהוא מה מה שיהיה.

עכשיו שלא תבינו לא נכון. איני מתכוון להתיימר לחזות את כיוון שוק הקנאביס העולמי כולו. אני רק רוצה להדגיש כי עדיין קיימות הזדמנויות מעניינות בסקטור הנ"ל. וכדאי לנו כמשקיעים לבדוק את השטח לפני שנספיד את התחום כולו.


שוק הקנאביס

שוק הקנאביס אינו מורכב אך ורק מקנאביס לעישון. ישנן עוד המון דרכים לצרוך את הקנאביס. כגון בשמנים, עוגיות ומשקאות. שווי שוק הקנאביס העולמי שווה כיום כ16.5 מיליארד דולר. וצפוי להגיע ב2025 ל33.6 מיליארד דולר. צמיחה מרשימה מה?


הדרך שלי להשקיע בשוק הקנאביס

אז אם תפתחו את תעודת הסל MJ תתקלו בהמון חברות עם שמות מוכרים. כגון: TILRAY, CANOPY ועוד. החברות הנ"ל הן חברות מאוד ספקולטיביות. לחלקן יש מכפילי רווח עצומים וחלקן רחוקות שנות אור מלהיות רווחיות. אני כמשקיע אחראי ולא ספקולנט על (למרות שאני חשוף לכמה מניות ספקולטיביות בתיק שלי) לא מתעניין בחברות מהסוג הזה.

היום אני דווקא רוצה להציג לכם זווית אחרת במניה שכבר דיברתי עליה בעבר. שלדעתי יכולה באמת להיות קניה מעניינת בתחום הקנאביס. אני כמובן מדבר על חברת Boston Beer Company, Inc. (SAM).

אני יודע שעכשיו אתם מרימים גבה. אבל תנו לי להסביר.

אני יודע שאתם מכירים את סמואל ביר כחברת אלכוהול בלבד. חברה המייצרת מותגי בירות, סיידר, הארד סלצר וכו'. (לכתבה המלאה על בוסטון ביר: לכתבה על בוסטון ביר.

אבל מה שאתם לא יודעים זה שבוסטון ביר בשנה האחרונה הכריזו כי הם מתכננים להשיק משקאות קנאביס בשנה-שנתיים הקרובות. החברה חתמה על הסכמים בני 5 שנים עם חברות הקנאביס WeedMD ו-Peak Processing Solutions על ייצור משקאות מבוססי קנאביס. המשקאות יהיו נטולי אלכוהול ויתבססו על הידע והשיטות של חברות הקנאביס עם של סמואל ביר. נשמע מבטיח לא?


שורה תחתונה:

אז נכון, שוק משקאות הקנאביס לא גדול כל כך. הוא צפוי להיות שווה כ2.8 מיליארד דולר ב2025. סך הכל הכנסות בוסטון ביר עומדות כיום על 2.2 מיליארד דולר שנתי. משמע גם אם בוסטון תיהיה שחקנית חזקה בתחום ותקח חלק גדול ממנו. הוא יכול להניב לה כ10-20 אחוז צמיחה בהכנסות סך הכל (הערכה גסה כמובן). אז אם אתם כאלה שרוצים ללכת על שוק הקנאביס כPURE PLAY ואתם כאלה שלא מפחדים מחברות אובר ספקולציה אז אולי בוסטון ביר לא בשבילכם. אבל אם כבר התעניינתם להשקיע בבוסטון בעבר. היום קיבלתם עוד סיבה למה החברה הזאת שווה קניה.


דיסקליימר- אין לראות באמור המלצה או תחליף לייעוץ מקצועי. כל מה שנכתב הוא דעתו האישית של הכותב בלבד. האחריות האם לקנות את מהמניות המדוברות בכתבה מוטלת על הקורא בלבד.


95 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page