top of page

השקעות ערך- מה זה ואיך עושים את זה?

יש לכם סכום כסף שחסכתם ואתם מתלבטים אם להשקיע אותו בשוק ההון? רוצים לדעת איך לבחור מניה? רוצים להשקיע כמו המשקיעים הגדולים והמפורסמים בעולם ולא כמו כל המנטורים למסחר יומי בקריפטו ושטויות כאלה?

הכתבה הזאת בדיוק בשבילכם.

בכתבה היום אני רוצה להסביר לכם על השיטה שתגרוף לכם תשואות גבוהות לאורך זמן והשיטה הזאת נקראת "השקעות ערך".


כדי להסביר לכם מה זה אומר השקעות ערך אני רוצה לצטט לכם משפט של המשקיע הגדול בכל הזמנים וורן באפט- "מחיר זה מה שאתה משלם, ערך זה מה שאתה מקבל" - מה זה המשפט הזה ואיך הוא קשור להשקעות?

כדי להסביר לכם את המשפט הזה אני רוצה לתת לכם באופן תיאורתי הצעה קטנה.

נניח והייתי מציע לכם לתת לי 1000 שקל ובתמורה אני נותן לכם 2000 שקל, האם הייתה לכם איזשהי התלבטות האם להביא לי 1000 שקל? ממש לא! אתם הייתם ישר הייתם הולכים להביא לי 1000 שקל וגם אם אין לכם כסף להביא לי אתם הייתם מבקשים מאבא, מאמא, מהשכנה או וואטאבר 1000 שקל (לא שאני ממליץ להשקיע כסף שהלוויתם- כי ממש לא אבל זה רק לצורך הדוגמא) כדי לתת לי ולבצע את העסקה.

זה בדיוק מה שאנחנו מנסים לעשות בהשקעות ערך!

בהשקעות ערך אנחנו רוצים לקנות מניות שהערך האמיתי שלהם (כלומר המחיר האמיתי שאנחנו מעריכים שהמניה שווה) גבוה בהרבה מהמחיר שהמניה נסחרת בו עכשיו, ואנחנו מוכרים את המניות כשהמחיר שהמניה נסחרת בו עכשיו גבוה מהמחיר שאנחנו מעריכים שהמניה אמורה להיות שווה - כי להמשיך להחזיק מניה שהמחיר שלה גבוה מהערך שלה זה כמו שתסכימו לעסקה שבה אתם נותנים לי 2000 שקל ואני נותן לכם בתמורה 1000 שקל- אין שום סיבה שתיקחו את העסקה הזאת (למרות שלי אין בעיה לעשות את העסקה הזאת- אם מישהו מעוניין שיפנה חחחח).


אז מה השלבים שאני עושה כדי לדעת האם מניה נסחרת מתחת לשווי האמיתי שלה?


כדי לבדוק האם חברה נסחרת מתחת לשווי האמיתי שלה אני עושה מספר שלבים.


1. ניתוח הסקטור \ התחום שהחברה עוסקת בו- לדוגמא נניח רציתי לבדוק חברה שמוכרת ספרים, הלכתי לגוגל ובדקתי מה הצפי לשוק הספרים העולמי, נניח ונחשפתי לנתונים ששוק הספרים העולמי צפוי לרדת בכל שנה ב5% בגלל שאנשים פחות קוראים ספרים אלא יותר משתמשים בaudiobooks וספרים דיגיטליים אז אני באופן אישי אמנע מהשקעות בתחום הספרים כי אני לא מעוניין להשקיע נגד מגמה של תחום שלם. אבל נניח וראינו שהתחום כן צפוי לצמוח ולהתפתח ממשיכים לשלב הבא.


2. הבנת המודל העסקי של החברה וממה החברה עושה כסף- כלומר לבדוק ממה החברה מכניסה כסף, דרך איפה היא מכניסה כסף (חנויות פיזיות \ אינטרנט..), באיזה מדינות החברה פועלת וכו'...


3. השלב הבא הוא לנתח את הדוחות הכספיים של החברה- להיכנס לדוח הרווח וההפסד ולבדוק אם אתם מרוצים ממה שאתם רוצים (כל אחד מחפש לראות משהו אחר) ולהיכנס לדוח המאזן ותזרים המזומנים ולבדוק אותם.


4. השלב הבא הוא לבצע הערכות לצמיחה של החברה לשנים קדימה- את זה נעשה על ידי הערכות שלנו ונעזר בהערכות של אנליסטים.


5. השלב האחרון הוא לבדוק את התמחור של החברה ולבצע הערכת שווי- כלומר לבדוק את המכפילים השונים ביחס לצמיחה הצפויה ולבצע הערכת שווי לכמה אמור להיות המחיר של המניה היום.

לגבי הערכת שווי, לכל אחד יש את השיטה והדרך שלו לבצע הערכת שווי וצריך ללמוד לעומק כיצד לבצע הערכת שווי.


במידה וכל הפרמטרים נראים לי טובים וביצעתי הערכת שווי והמניה נראית שהיא נסחרת בהנחה משמעותית ביחס לשווי האמיתי שלה, אני מבחינתי לוחץ על כפתור הbuy ורוכש את המניה.


האם השיטה הזאת באמת עובדת?


אם אתם צריכים הוכחה האם השיטה הזאת באמת עובדת אז תקלטו את הנתון הבא-

משנת 1965 עד שנת 2019 התשואה הכוללת שמדד הs&p 500 ביחד עם הדיווידנדים (סכום כסף שחלק מהחברות מחלקות בכל שנה) היא 19,784% לעומת זאת התשואה שוורן באפט עשה ביחד עם הדיווידנדים זו תשואה של 2,744,062%!!!

אם צריכים הוכחה יותר חותכת מזה?? זה הכוח של השקעות ערך עם הריבית דריבית לאורך שנים!

בואו ותצטרפו למועדון של החבר'ה שמשקיעים לטווח הארוך בשיטה המוצלחת ביותר- השקעות ערך!!

189 צפיות0 תגובות

פוסטים קשורים

הצג הכול

שאלתי את צ'אט GPT איך להשקיע כמו ווארן באפט

אם אתם לא חיים מתחת לסלע, בטח שמעתם כבר על הצאט GPT. הבינה המלאכותית היא מרתקת והיא תביא איתה הזדמנויות חדשות וכמובן גם לא מעט איומים שאת חלקם עדיין קשה לתפוס. עד שAI ישתלט על העולם בואו נשתמש בו לטוב

Comments


bottom of page