top of page

להתחיל להשקיע במניות בבורסה

בואו נבין איך להתחיל להשקיע:

 1. איך מתחילים להשקיע? איך קונים מניות?

 2. עם כמה כסף אפשר להתחיל?

 3. מה הפוטנציאל בהשקעות ארוכות טווח?

 4. הסכנות בעולם ההשקעות

 5. האם אפשר לאבד את כל כספי בהשקעות?

 6. למה דווקא שוק ההון?

 7. עקרונות המשקיעים הגדולים.

1. איך מתחילים להשקיע תכל'ס? איך לקנות מניות?

כבר הגעתם למסקנה שאתם רוצים לסחור במניות. מעולה, אתם צריכים פלטפורמה שתאפשר לכם לעשות זאת.

חשוב מאוד שתבינו שמסחר עולה כסף ועל ביצוע פעולות תשלמו עמלה. לכן אחד הפקטורים החשובים ביותר שבודק המשקיע הוא עלות העמלות. בבנקים המחירים גם בשנת 2022 הם יקרים בהרבה מבתי ההשקעות, בנוסף הממשק פחות נוח לטעמי לכן אני ממליץ ללכת על בית השקעות.

אני באופן אישי סוחר דרך אקסלנס ושם אני מבצע את הפעולות שלי. אקסלנס מאפשרת לי גישה נוחה וקלה לשוק האמריקאי גם דרך המחשב וגם דרך הטלפון. העמלות נעות בין 5$-8$ ובדרך כלל לתלמידים שלי אני מצליח לדאוג למחירים טובים יותר.

דבר נוסף שחשוב להכיר – מס רווחי הון. ברגע שתחליטו למכור מניה ברווח תהיו חייבים במס רווחים בגובה 25%. במידה ואתם משקיעים דרך בית השקעות ישראלי עניין המיסוי כלול בעמלות ולא תצטרכו לערב רואה חשבון. בכל מקרה אני ממליץ לבדוק את העניין מול נציג המכירות רק ליתר ביטחון.

 

ברגע שהחשבון יפתח תצטרפו לבצע מספר פעולות:

 1. העברה בנקאית של הכסף אותו תרצו להשקיע.

 2. המרת הכסף למטבע זר (דולר) בכדי לקנות ניירות בשוק האמריקאי.

 3. הורדת תוכנת מסחר למחשב ואפליקציית מסחר לטלפון הנייד.

*תהליך של פתיחת חשבון השקעות הוא לא מסובך יותר מידי ולרוב ייקח בין 3-7 ימי עסקים.

לפתיחת חשבון דרך אקסלנס

2. עם כמה כסף אפשר להתחיל?

רף הכניסה לבתי השקעות היום מאפשר למשקיעים קטנים יחסית לצלול פנימה מבלי לסכן הרבה. ברוב בתי ההשקעות בישראל אתם תהיו זכאים לפתוח חשבון החל מ20,000 ש"ח.

ישנם כל מיני זירות מסחר שמאפשרות להתחיל מסכומים מאוד קטנים, לרוב מדובר בפלטפורמות מאוד לא מקצועיות או אפילו בסוג של קזינו אינטרנטי שמאפשר להתמנף עד פי 100 במצבים מסוימים.

אם אתם לא מבינים ממש עדיין מה אתם עושים, אני ממליץ בחום להתרחק מזירות מסחר כאלו.

 

3. מה הפוטנציאל בהשקעות ערך ארוכות טווח?

שוק המניות האמריקאי מניב תשואה של כ-8% בהסתכלות על פני העשורים האחרונים. זה אם אנחנו לוקחים בחשבון השקעות מאוד פסיביות שבעצם מחקות את המדד המרכזי אשר מייצג את 500 החברות הגדולות בארה"ב. אחת התפיסות הפופולריות ביותר היא פשוט ללכת עם השוק. כלומר, לא לעשות יותר מידי.

התפיסה הזאת נובעת כתוצאה מכך שגם מנהלי השקעות מומחים לא מכים את המדד על פני פרק זמן ארוך.

מה?! אני לא מאמין... אז איך לי יש סיכוי?

נתחיל מכך שבקורס נלמד גם את עניין ההשקעות הפסיביות שיש דרכים יותר מתוחכמות לגשת אליו. אבל, חשוב לזכור שמנהלי השקעות כפופים ללקוחות שלהם, לבוסים שלהם ובעיקר לתוצאות קצרות טווח. זה יתרון עצום עבור המשקיע הקטן, שלא חייב כלום לאף אחד מלבד הוא לעצמו.

 

אני אסביר לכם את זה יותר לעומק, מי ששולט בשוק הוא הכסף הגדול שנמצא אצל חברות ההשקעות, קרנות הגידור והבנקים או כמו שהם מכונים "המוסדיים". המוסדיים חייבים תוצאות ללקוחות שלהם ובמובן מסוים הם גם מתחרים בינם לבין עצמם על בסיס פרק זמן קצר. זכרו, ללקוחות שונים יש מטרות שונות ואמונות שונות. ברגע שיש משבר בשוק והוא מגיע למהדורה המרכזית בחדשות, מר ברקוביץ' ירים צלצול למנהל ההשקעות שלו.

מנהל ההשקעות יסביר שכרגע השוק במשבר ויש אי וודאות, אבל זה לא מעניין את הלקוח הלחוץ שרוצה את הכסף שהוא השקיע כאן ומיד. אין לו סבלנות לראות מה יקרה בעוד כמה שנים. וככל שיהיו יותר אנשים כמו מר ברקוביץ הם יאלצו את מנהל ההשקעות לפעול לאו דווקא לפי מה שנכון אלא לפי מה שהוא חייב. וכמובן, שהדבר יגרור עוד לחץ בשווקים, יותר פאניקה כלומר עוד נפילות.

כאן בדיוק נכנס היתרון שלנו, המשקיעים הפרטיים המקצועיים והמיומנים שמכירים את העבודה וחיכו בדיוק לזה. מאחר ואנחנו סבלניים, מכירים את חוקי המשחק ומוכנים בצד עם מזומן ל"יום גשום" אנחנו בעצם יכולים לנצל את הירידות על מנת לקנות מניות איכותיות במחירי מבצע.

 

המשקיע הגדול ביותר בהיסטוריה הוא ללא ספק וורן באפט שנחשב לעילוי בתחום. באפט השיג תשואה שנתית ממוצעת של 20% למשך פרק זמן של 50 שנה ובכך הפך לאחד האנשים העשירים בעולם וכמובן שהוא פשוט ריסק את המדדים המרכזיים. וורן באפט הוא אבי תורת השקעות הערך שבבסיסה מחכה להזדמנויות לקנות חברות במחיר זול ולחכות ליום בהיר, שבו האופטימיות שוב תחגוג ונוכל למכור את המניות שלנו ברווח יפה. עם עבודה נכונה, סבלנות וקצב מזל אפשרי להכות את המדדים.

קורס השקעות ערך במניות

4. הסכנות שיש בעולם ההשקעות

לא הכל כל כך פשוט כמו שאתם בטח מתארים. אם זה היה קל כל אחד היה מצליח.

הנה הדברים שמוחקים למשקיעים תיקים תוך פרק זמן קצר:

 

אסטרטגיה שגויה וציפיות לא ריאליות

רבים נכנסים לשוק כי הם קיבלו רושם מטעה לגבי התחום. היום הרבה שרלטנים פשוט מעלים לרשתות תמונות עם רכבי יוקרה בטענה ש"עשו את המכה" תוך כמה חודשים ממסחר במניות. כל מה שצריך לעשות כדי להגיע לאותה רמת חיים כמוהם זה בסך הכל לרכוש את תוכנית הליווי או איזה קורס דיגיטלי והשטרות בדרך.

כל אדם יכול להריץ חיפוש קצר בגוגל ולגלות שכ-95% מהסוחרים מפסידים את כספם. ולא, הם לא מפסידים 10% ומוכרים, אלא מפסידים הכל, כלומר מוחקים את התיק. כמובן שיש ניסים, לפעמים אפשר לעשות כסף בפרק זמן קצר. אבל חבר'ה, את הסטטיסטיקה צריך לכבד.

עפ"י הדעה הרווחת בקרב המשקיעים הגדולים מסחר יומי וכל הקשור בתזמון השוק על פני פרק זמן קצר זה לא יותר מהימור.

לצערי, רבים מהתלמידים שהגיעו אליי בשנים האחרונות נכוו בעבר מהתחום ההרסני הזה.

ניתוק הרגש מהחלטות עסקיות

שווקי ההון מושפעים מאוד מחדשות. מטרת החדשות היא למשוך תשומת לב על מנת לעשות יותר כסף מפרסום. לכן, בחדשות לרוב ידברו על דברים שליליים ומפחידים שכן הם מושכים יותר זמן מסך ומעוררים יותר רגש. אחד העקרונות החשובים ביותר הוא לא לנסות לתזמן את השוק מאחר וזה פשוט בלתי אפשרי. המשקיע החובבן יגיב לכל כתבה בעיתון, ינסה להיכנס ולצאת ממניות ולתפוס בדיוק את הרגע המתאים למכור ברווח או לקנות בזול. זה לא בדיוק עובד ככה. עלינו לדבוק באסטרטגיה ארוכה ולדעת לנתק את עצמנו מהרעש התקשורתי היומיומי.

בניית תיק לא מותאמת לאופי המשקיע

בתור משקיעים עצמאים עליכם להיות מודעים למה שאתם קונים ולהשלכות. משקיע שרק עוקב אחרי מישהו אחר באופן עיוור לא יהיה בהכרח מודע לכך שמניה מסוימת עלולה לאבד 90% מערכה תוך שנה,

 

הסיכונים שציינתי כאן הם עוד על קצה המזלג מאחר ובאמת מדובר על תחום די סבוך וכניסה אליו דורשת רמה מסוימת של בשלות ואחריות, עשו זאת בחוכמה בסופו של דבר זה הכסף שלנו.

5. האם יתכן מצב בו אפסיד את כל כספי בהשקעות בשוק ההון?

התשובה היא כן. אפשר לאבד את כל הכסף אם משקיעים במניות.

אבל זה מאוד לא סביר במידה ואתה יודע מה אתה עושה. בואו נניח לצורך הדוגמה שבחרתם להשקיע את כל כספכם במניית אפל. האם אתם יכולים להפסיד כסף? בטח שכן. אבל הסיכוי להפסיד את כל הכסף פירושו שחברת אפל תפשוט רגל וערך המניה שלה יהיה שווה 0.

ברגע שמנהלים סיכונים נכון ומשקיעים רק את מה שיש לנו מבלי לקחת הלוואות ולהתמנף הסיכוי להפסיד הכל שואף לאפס.

כמובן שמחיר הבורות יכול להיות יקר מאוד ולרוב האנשים שנפרדים מכספם חסרי הבנה בסיסית בתחום.

מחשבון תשואה מניות ערך

לחסוך לעתיד פיננסי טוב יותר בצורת השקעות לטווח ארוך. עם ריבית דה ריבית שנותנת עבודה לאורך שנים, שוק המניות יודע לצמוח בממוצע ב-8% בשנה, ווארן באפט עשה 20% בשנה מ: 1964-2021.

סכום מצטבר

0 ₪

רווח

0 ₪

6. למה דווקא שוק ההון והשקעות ערך ולא אפיקים אחרים?

אם צברתם כסף ואתם מעוניינים להתחיל לתת לו לעבוד יש לכם כמובן כמה אפשרויות נוספות.

אתם יכולים להשקיע בעסק משלכם, בידע שלכם, בנדל"ן, במטבעות וירטואליים או במניות.

היתרונות בשוק ההון לעומת אפיקים אחרים:

 • ניתן להתחיל עם סכומים קטנים ואפשר לדעת את הגבול (יותר מזה אני לא מסוגל להפסיד).

 • שוק ההון הוכיח את עצמו כהשקעה מניבה לאורך יותר מ100 השנים האחרונות.

 • ישנם לא מעט עשירי עולם שעשו את הונם דרך השקעות ערך: וורן באפט, מוניש פאבריי וביל אקמן.

 • שיטת "שגר ושכח" – לאחר רכישת המניה לא עושים שום דבר. למעט, מעקב אחת לתקופה.

 • מקור הכנסה פסיבי – במידה ובונים תיק שמורכב ממניות דיבידנד.

 • ניתן לצאת בכל רגע – להבדיל מנדל"ן שבו ביצוע עסקה יכולה לקחת גם כמה שנים במקרים מסוימים, במניות יש קונה תוך רגע.

 • האפשרות לפזר את הסיכונים בין מספר רב של נכסים גם אם אין הרבה כסף להתחיל להשקיע.

 

7. עקרונות לביצוע השקעה מוצלחת:

 • להשקיע במה שמבינים: לכל אחד יש רשימת חברות שהוא משתמש במוצרים שלהם על בסיס יומי או שיש בהכרח קבוצת חברות שקל הרבה יותר להתחבר לפעילות שלהן. אנחנו משקיעים בעסק בסופו של דבר וחשוב להרגיש בנוח עם הפעילות שלו.

 • גיוון תיק ההשקעות: גיוון הוא נושא מורכב אבל לעולם לא נרצה חשיפה למספר מצומצם מידי של מניות. גיוון בריא מאפשר לתיק להיות הרבה יותר יציב ומאוזן ומוריד את התלותיות מהצלחה של חברה מסוימת.

 • שמירת מזומנים בצד: לעולם לא נרצה להיות מושקעים עם כל כספנו ותמיד עדיף לשמור נזילות מסוימת לרגעים של משבר.

 • לעולם לא נשקיע כסף שאין לנו: נימנע ממינוף כיוון שהוא יכול פשוט להחריב את התיק שלנו.

 • קניה במנות: לא נכנס ב"מכה" אחת לעסקה. בטח לא כשמדובר בהרבה כסף. משקיעים נבונים מחלקים את ההשקעה שלהם על פני פרק זמן מסוים.

 • השקעה בחברות עם חפיר: יתרון תחרותי עמוק יגן על החברה בה אנחנו משקיעים מפני מתחרים ויעזור לה לשמר את הרווחיות שלה.

 • נמנע מעסקים עם יותר מידי חובות: משקיע חכם יבצע ניתוח פיננסי ויזהה חברות ממונפות ומסוכנות שעלולות לפשוט רגל.

השקעות ערך לומדים 1 על 1

bottom of page