top of page

עקרונות השקעה מהספר "חוק מספר 1".

הספר חוק מספר אחד שכתב פיל טאון הוא אחד הספרים המצוינים שנכתבו על השקעות ערך לפי דעתי, אני יכול להגיד שזה אחד הספרים הראשונים שקראתי על השקעות והוא הספר שממש הכניס אותי לעניינים והתחלתי להבין איך השקעות ערך עובדות.

בתחילת הספר פיל טאון כותב "הספר הזה הוא מדריך פשוט לתשואות של 15 אחוזים או יותר בשוק המניות מידי שנה, ללא שום סיכון ממשי. השקעה לפי חוק מספר אחד מחוסנת למעשה מפני העליות והירידות בשוק המניות ועד סוף הספר אוכיח לכם את זה", באופן אישי אני חושב שלהבטיח 15% בשנה למי שישקיע לפי העקרונות של חוק מספר אחד זה קצת פזיז אבל בהחלט מי שיצמד לכללי האצבע המובאים בספר המאוד חשוב הזה לאורך זמן כנראה ינצח את המדד ויעשה תשואה עודפת.

בכתבה הזאת אתן לכם את העקרונות השקעה החשובים ביותר שהספר נותן ובסוף אתן לכם את דעתי עליהם.

הספר חוק מספר אחד סובב סביב העיקרון החשוב ביותר של השקעות ערך של קניית עסק נהדר במחיר אטרקטיבי.


השקעות לפי חוק מספר אחד מסתכמות בארבעה שלבים:


1. מצא עסק נהדר.


2. דע כמה שווה העסק.


3. קנה אותו בהנחה משמעותית משוויו.

4. חזור על הפעולה עד שתתעשר.


איך מוגדר עסק נהדר לפי חוק מספר אחד?

על פי חוק מספר אחד עסק שהוא נהדר זה עסק זה עסק שיש לו משמעות עבורך ואתה מצליח להבין אותו היטב, עסק שיש לו חפיר רחב, עסק שיש לו היסטוריה מוכחת, עסק שאתה אוהב את ההנהלה שלו ועסק שיש בו את חמשת המספרים הגדולים.


מה הם חמשת המספרים הגדולים ומה הדרישה של חוק מספר אחד מהם?


תשואה על ההון המושקע (ROIC)- הספר אומר שהנתון החשוב ביותר בעסק הוא התשואה על ההון המושקע, תשואה על ההון המושקע זו התשואה שהעסק משיג על המזומנים שהוא משקיע בתוך עצמו מדי שנה.

החוק דורש מהנתון הזה שיהיה מעל 10% בשנה מידי שנה בעשר השנים האחרונות.


מחזור (REVENUE)- החוק דורש שהמכירות של החברה יצמחו במינימום 10% כל שנה בעשור האחרון.


רווח למניה (EPS)- רווח למניה זה הרווח הנקי שהחברה מייצרת חלקי מספר המניות, החוק דורש שהחברה תהיה רווחית בעשר השנים האחרונות ושהחברה תצמח ברווח למניה במינימום ב10% כל שנה בעשר שנים האחרונות.


הון עצמי (Shareholders' Equity)- ההון העצמי הוא ההפרש בין הנכסים של החברה להתחייבויות שלה. החוק דורש שההון העצמי של החברה יהיה חיובי בעשר השנים האחרונות ושיצמח במינימום 10% כל שנה בעשור האחרון.


תזרים מזומנים מפעילות שוטפת (Cash From Operations)- מזומנים מפעילות שוטפת הם מזומנים שהחברה מקבלת כתוצאה מפעילות עסקית בניכוי כל ההוצאות התפעוליות.

גם כאן החוק דורש שהנתון יהיה חיובי בעשר השנים האחרונות ושיצמח בלפחות 10% כל שנה בעשור האחרון.


ולשלב הבא.. איך מוצאים כמה שווה העסק לפי חוק מספר אחד?

בקצרה, השיטה שהחוק מלמד להערכת שווי זו שיטה די פשוטה ומאוד פופולארית שגם אני משתמש בה שהיא היוון הרווח למניה העתידי והכפלה שלו במכפיל הרווח העתידי, תעמיקו קצת באיך עושים הערכת שווי כזאת כי זאת בהחלט שיטה פשוטה, נוחה ואמינה.


אם מצאתם בחברה שכל הנתונים האלה נמצאים והחברה באמת צומחת ועומדת בדרישה של "חוק מספר אחד" ונסחרת בהנחה מהשווי ההוגן שלה אז על פי הספר אתם צריכים ללחוץ על BUY ולרכוש את המניה.


באופן אישי אני חושב שככלל אצבע העקרונות המובאים בספר הם עקרונות מעולים אבל צריך להפעיל שיקול דעת בריא ולחשוב אם צריך להתייחס אליהם כאל תורה מסיני או שאפשר להחליק על חלק מהנתונים והחוקים שהספר נותן, באופן אישי אני כן משקיע בחברות שרווחיות פחות מעשר שנים למרות שהחוק דורש עשר שנים של רווחיות לפחות, שכל אחד יקח את כללי האצבע המאוד חשובים שמובאים בספר ויעשה להן התאמות אליו, אבל בהחלט בגדול העקרונות המובאים בספר הם מאוד חשובים ואם תיצמדו אליהם לאורך זמן אין לי ספק שתעשו הרבה כסף בשוק.

בכל אופן אני ממליץ המלצה חמה לכל מי שמתעניין בשוק ההון או כבר משקיע פעיל ועוד לא קרא את הספר "חוק מספר אחד" להשקיע את ה90 שקלים שהוא עולה ולהשקיע את הזמן כדי לקרוא אותו כי הוא מעניין, מלמד מאוד, פרקטי מאוד, נותן נקודת מבט מעולה של משקיע ערך ויחזק למי שכבר משקיע בשוק את המיינדסט של משקיע.


הכתבה כתובה בלשון זכר רק מטעמי נוחות ופונה לגברים ונשים כאחד.


Comments


bottom of page