top of page

פלנטיר חברת ניתוח הדאטה שמשגעת את העולם

עודכן: 9 בינו׳

רקע על החברה

קצת מהחדשות בעולם על החברה, החברה שעובדת עם הפנטגון והצבא האמריקאי, החברה שסייעה לתפוס את בן לאדן.

החברה הוקמה במאי 2003 ע"י חמישה שותפים: אלכס קארפ, גארי טאן, ג'ו לוסדאל, נתן גטינגס,פיטר תייל, סטפן כהן. החברה עוסקת בעיקר בניתוח הדאטה(ניתוח הנתונים) המתקבלים מהחברות וקבלת החלטות. החברה הונפקה בהנפקה לא רגילה( לא IPO) אלא הנפקה שהיא ישירה(DPO)

הסבר IPO ( initial public offering) - הנפקת מניות ראשונית לציבור, פעולה בה חברה מציעה את מניותיה בפעם הראשונה לציבור כדי לגייס הון ההנפקה נעשית עם בנקים וגופי חיתום שלוקחים עמלות.

הסבר DPO ( Direct public offering) - הנפקת מניות בלי הבנקים והחתמים תהליך שהוא יותר זול שבו החברה מציעה את המניות שלה לציבור. ההנפקה הישירה החלה ב 30/09/2020 במחיר למניה של 10 דולר. במהרה המחיר התחיל לטפס ולטפס

אלכס קארפ מנכ"ל החברה, הגאון מאחורי החברה ודמות מעוררת מחלוקתאלכס קארפ בן 54 ייסד את פלנטיר ומשנת 2004 משמש כמנכל החברה החזון שלו הוא לבנות את פלנטיר כדי שתהיה חברה מצליחה ומבוססת בטווח הארוך ואמר שמי שמשקיע לטווח קצר שיחפש מניה אחרת להשקיע בה ולא ישקיע בפלנטיר.


מודל עסקי של פלנטיר

פלנטיר מציעה 3 מוצרים

גותאהם(לא העיר של באטמן) - נועדה לנתח נתונים כדי למנוע התקפות טרור כדי להגן על ארה"ב.

מטרופוליס - נוצר למען קרנות גידור, בנקים, חברות פיננסיות לארגון וניתוח נתונים.

פאונדרי -נוצר ללקוחות עסקים לארגון וניתוח נתונים.


כול שלושת המוצרים שלהם הם סטיקי (דביק) כלומר ברגע שהמוצר מוטמע בחברה מאוד קשה לצאת ולפנות לחברה אחרת ויש פה מודל מחזורי.

פיננסים ומה שבינהם

בדוח הרבעוני לרבעון השני החברה צירפה 20 לקוחות שמהווה עליה של 13% משנה קודמת של רבעון 2

הכנסות מלקוחות עסקיים עלו ב 90% משנה קודמת מרבעון 2 בזכות סגירה של 62 עסקאות חדשות שכול אחת כמעט מיליון דולר. פלנטיר ניפצה את תחזיות האנליסטים בהכנסות לרבעון 2 בכך שהשיגו 376 מיליון דולר לעומת 352 מיליון דולר. החברה מתקדמת בקצב טוב.

פיטר תייל יו"ר הדירקטוריון יכול להיות מרוצה עם התקדמות החברה.


בדוח הרבעוני האחרון לרבעון 3 שהיה בתאריך 09/11/2021 דיווחי החברה היו כאלה הכנסות מחוזים ממשלתיים עלו ב 34% ל 218 מיליון דולר מרבעון 3 של השנה הקודמת אבל פספסה תחזיות של 235.9 מיליון דולר. הכנסות מעסקים עלו ב 37% ל 174 מיליון דולר מעל ציפיות האנליסטים של 148.6 מיליון דולר. פלנטיר הוסיפה 34 לקוחות ברבעון 3 והיא כרגע עם 203 לקוחות. דוחות יחסית מעולים אבל המניה יורדת ב 10%, האם זאת הזדמנות קניה או לא? נגיע לזה בסוף.


הרווח הגולמי עלה ברבעון השלישי מרבעון שנה קודמת פי 2 כי החברה מכניסה יותר ותיעלת יותר מבחינת הוצאות. ההפסד גם ירד

עכשיו נעשה השוואה לפי רבעונים 1 2 3 ונראה את התמונה ביותר בירור
אנו רואים שהכנסות מרבעון לרבעון גדלות והרווח גולמי( gross profit) גדל

החברה כול רבעון מפסידה אב הסיבה היא שצריכים להשקיע כסף בשיווק ופרסום ובעיקר מחקר ופיתוח


תמחור החברה

החברה מצפה ברבעון הרביעי להכנסות של 418 מיליון דולר, כלומר בשנת 2021 ההכנסות שלהם יהיו 1,527 מיליון דולר (1.5 מיליארד דולר) ושווי השוק העכשווי הוא 47.363 מיליארד מה שמשקף מכפיל מכירות מטורף של 31.5. כלומר החברה נמצאת בשווי שוק די גבוהה, הרבה בגלל הפופולריות של המניה. בנוסף לפי הגרף המניה לא יציבה פעם היא הגיעה ל אזור 40 דולר ואז ירדה לכיוון 20 ואז עלתה ל 28 ואז שוב ירדה. גם אתמול אחרי דוחות טובים ירדה 10%.המניה מתחילת השנה כבר עלתה 150% ובשנת 2021 רק דשדשה במקום. מבחינת המתחרים שלה ניתן למצוא את

חברת datadog מכפיל מכירות 74

חברת splnulk מכפיל מכירות 11.19

חברת snowflake מכפיל מכירות 128.82

לחברות datadog snowflake מכפילים די גבוהים לעומת splunk ולכן קשה מאוד להשוות מול המתחרים פלנטיר גם הונפקה רק לפני שנה ומאוד קשה למצוא את השווי האמיתי הנכון שלה ולכן נפנה לאתר tipranks


לפי ההערכות המחיר הממוצע של המניה עוד שנה צריך להיות 22.8 דולר וכרגע המחיר מניה הוא 23.16 דולר מה שאומר שמחיר המניה כרגע די גבוה. אז לסיכום האם לקנות או לא, כרגע המחיר די גבוה ומכפיל המכירות הוא מעל 30, אפשר לחכות ולקנות במחיר יותר הגיוני כמו 15- 18 דולר למניה. מה שכן חשוב לשים לב אליו זה שהחברה משלמת לעובדים שלה בנוסף לשכר גם עם אופציות למניות מה שידלל משקיעים קיימים ויוריד את מחיר המניה כול פעם שקבוצת עובדים יחליטו לממש את האופציות שלהם ולקבל מניות ואז למכור את המניות. החברה החליטה לשלם לעובדים בנוסף עם אופציות כי הם חושבים שזה ייתן לעובד תמריץ להיות חלק מהמשפחה ולהגדיל את החברה מה שיעלה את מחיר המניה.


General and administrative

Research and development

sales and marketing

Cost of revenue

קטגוריה

149,524

94,316

153443

86804

הוצאות

78,379

34,472

57124

14860

הוצאות של אופציות למניות

52.4%

36.5%

37%

17%

אחוז הוצאות פיצוי עובדים מאופציות חלקי ההוצאות

לסיכום

יש הרבה תקוות גדולות שפלנטיר תהיה אחת החברות הגדולות בעתיד כמו מיקרוספוט, גוגל, אמזון ועוד אבל אנחנו בשלבים מאוד ראשונים שבו החברה הונפקה. קשה מאוד לתמחר חברה כזאת כי הפעילות שלה כוללת גם את הסקטור הממשלתי וגם את הסקטור עסקי. רוב ההוצאות שכר לעובדים נעשות ע"י אופציות למניות מה ששונה משאר החברות. בנוסף החברה הונפקה רק שנה שעברה ואין מספיק מידע כדי לקבוע לה גם שווי עתידי. כרגע מכפיל מכירות מעל 30 שזה די גבוה. בישראל יש את קהילת משקיעי פלנטיר בפייסבוק שניתן לקרוא בה על החברה ולהתעדכן בה, אני מאמין באלכס קארפ ופיטר תייל (ממייסדי פייפאל) שיובילו את החברה להיות אחת החברות הגדולות בעתיד אבל בשביל זה כדאי לחכות ולראות איך החברה מתקדמת במגזר העסקי. קתי וודס השקיעה בחברה בהנפקה והוסיפה בקרן ארק שלה עוד 1.5 מיליון מניות בימים האחרונים. המחיר כיום גבוה ובימים אלה המניה ממשיכה לרדת בגלל הדוח האחרון שבו הכנסות מהחוזים של הממשלה שמהווים כ 56% מהכנסות החברה היו נמוכים מהמצופה.


כול האמור בפוסט אינו מהווה המלצה להשקעה אלא יותר כיוון כדי לחקור את החברה.

2,049 צפיות0 תגובות

פוסטים קשורים

הצג הכול

שאלתי את צ'אט GPT איך להשקיע כמו ווארן באפט

אם אתם לא חיים מתחת לסלע, בטח שמעתם כבר על הצאט GPT. הבינה המלאכותית היא מרתקת והיא תביא איתה הזדמנויות חדשות וכמובן גם לא מעט איומים שאת חלקם עדיין קשה לתפוס. עד שAI ישתלט על העולם בואו נשתמש בו לטוב

Comentarios


bottom of page