top of page

המניה שאני לא אמכור בחיים!

עודכן: 9 בינו׳

מי מאיתנו לא שמע את המושג "Buy and hold forever". המושג באי אנד הולד פוראבר הוא מושג שגור בתחום שוק ההון (בעיקר בקרב משקיעים). מטרת העל ועצם קיומם של משקיעים רבים היא בדיוק מציאת חברות שניתן לסווג אותן ככאלה. אם נעשה זום אין קטן ונתמקד בי (רן הכותב שלכם), אז ניכר כי הדבר שהכי מרגש אותי בתחום ההשקעות הוא המסע המופלא אחר המניות האלה. מניות שאני ארצה לקנות אותן ולעולם לא למכור. אם קרה ומצאתי את מהוויי (השקעת באי אנד אולד פוראבר כמובן) כל בן אדם יוכל להבחין בשמחתי. אני מסתובב ימים שלמים עם חיוך מאוזן לאוזן, מכונס בתוך עצמי ורק מחפש את האיש הבא שאני אחפור לו על אותה החברה. כמו שפיטר לינץ אמר "אין צורך ביותר ממניה אחת טובה שתשנה לך את החיים". קניה אחת טובה והחזקתה לטווח רחוק יכולה להפוך את חייך למעושרים (גם למאושרים עם א' ;)) יותר. ולכן אני כמשקיע לטווח רחוק, רוב זמני אני מקדיש למציאת חברות שעשויות לשנות את החיים שלי. חברות עם מודל עסקי חזק ומוכח, עם moat חזק מאוד, יתרון תחרותי, וכמובן יכולת חדשנות מתפרצת. את מכלול הקריטריונים האלה אני מחפש בנרות. אל הקריטריונים הפונדומנטלים האלה אני מוסיף את התמחור ההגון/הוגן. כמובן שאני בחור ריאלי ולכן איני מחפש חברה במכפיל רווח של 0.5. אך בואו נתחיל בזה שאני אחפש חברה עם מכפיל רווח. וכאשר נמצא אחת כזאת גם אני לא אהיה מוכן שהוא יראה כמו מחירי הדירות בארץ (מספר גדול ומכוער). אז הנה הגיע גם הזמן שאציג את המניה שאני מתכנן להחזיק כל חיי, ואולי גם להוריש לילדיי ;).


Vertex Pharmaceuticals Incorporated (VRTX) חברים יקרים, אם אמרתם יתרון תחרותי ומואוט אמרתם ורטקס פארמסוטיקל. זאת בעיקר כי לחברה אין שום תחרות! (לפני שנתחיל חשוב שתדעו שהמציג אינו רופא) עכשיו אפשר להמשיך. אז וורטקס פארמסוטיקל פועלת בשוק שנקרא סיסטיק פיברוזיס. למי מאיתנו שעדיין לא יודע, סיסטיק פיברוזיס זה שם של מאכל יווני מסורתי עם פלפלים וציזיקי (סתם). סיסטיק פיברוזיס היא מחלה גנטית שמשפיעה בעיקר על הריאות. היא בעצם מחלה הנגרמת על ידי מוטציה בגן האחראי על חלבוני מעטפת בקרום התאים בגוף (מי שרוצה לדלג על ההסבר הארוך והמייגע שיעבור ישר לשורה הצבועה באדום). מה שבעצם קורה הוא שהחלבון האחראי על העברת כמה סוגים ספציפים של מומסים בתא, פגום. דבר הגורם להצטברות אותם מומסים בתא. ובלי לחפור יותר מדי אותם מומסים יוצרים סביבה דמוית ג'ל (ליחה) שלא מסוגלת להתפנות מפנים התא. מחלת הסיסטיק פיברוזיס בדרך כלל משפיעה על תאי הריאות דבר שפוגע בתהליך חילוף הגזים בריאות (תודה לבנצי המורה לביולוגיה בתיכון). מה שפוגע בתפקוד החולה ולבסוף למותו. על פי ויקיפדיה, עד תחילת שנות ה-90 של המאה ה-20 נפטרו רוב החולים בסיסטיק פיברוזיס לפני גיל 30, אך מאז הם יכולים לחיות חיים תקינים כמעט לחלוטין (הודות לוורטקס, עוד שניה נגיע לזה). אז מה שהשתנה משנות ה-90 הוא התרופות שהתגלו לטיפול במחלה. כיום, למחלת הסיסטיק פיברוזיס ישנן 4 תרופות, וכן ניחשתם נכון כל התרופות פותחו על ידי וורטקס. בזמן שאף חברת תרופות בעולם לא הצליחה לפתח תרופה למחלה, וורקטס קיבלה אישור על 4 תרופות באופן מלא (אישור אף די איי כדת וכדין). שמעתם נכון 4-0 לוורטקס על כל עולם התרופות. משמע כיום וורטקס עומדת על אפס תחרות. וורטקס נכון להיום מוכרת את תרופותיה רק לכ-50 אחוז מכלל החולים בעולם. כאשר על פי הממצאים במעבדה מצאו כי התרופה החדשה של וורטקס מסוגלת לטפל ב-90 אחוז מכלל החולים במחלה ולהביא לשיפור במצבם ותיפקודם, משמע יש עוד 40 אחוז נותרים שעדיין לא משתמשים בתרופה החדשה של וורטקס (פוטנציאל .גדילה חסרת מתחרים) נשמע מבטיח

NOT A ONE TRICK PONY

אם חשבתם שלוורטקס יש רק קלף אחד בשרוול, תחשבו שוב. וורטקס היא אחת מהחברות הכי מובליות בעולם בתחום עריכת הגנים (קריספר). לחברה יש שת"פ עם כמעט כל חברה מובילה בתחום הנ"ל. לדוגמה, שיתוף הפעולה של החברה עם חברת CRISPR THERAPEUTICS שנסחרת גם היא בבורסה בארה"ב (ונמצאת בקרן ההשקעות של קטי ווד. אגב- לאחרונה גיליתי כי גם וורטקס נמצאת בקרן ההשקעות של קטי ווד. הקרן המתעסקת בגנטיקה ARKG. וורטקס ממוקמת במקום הרביעי בגודלה בקרן של קטי מבחינת שווי ההחזקה). אז כן איפה היינו? אה כן נכון שת"פ עם קריספר. אז כמו שהתחלתי להגיד. שתי החברות משתפות פעולה לפיתוח תרופה מבוססת עריכת גנים למחלת האנמיה החרמשית (לא ניכנס לזה עכשיו מאילוצי זמן ושיעמום :)). במהלך פיתוח התרופה ובניסוייה במעבדה התרופה הראתה ממצאים מבטיחים מאוד. התרופה נמצאת כרגע בשלב השלישי ועל פי וורטקס התרופה צפויה להיות מוגשת לבקשה לאישור fda בסוף 2022 (על פי שיחת המשקיעים שלהם ברבעון האחרון). בנוסף החברה מפתחת עם מודרנה תרופה לסוכרת, ועם חברה אחרת עוד תרופה של עריכת גנים לסוכרת. בנוסף יש לחברה תרופה נוספת בניסוי מספר 2 למחלת כליות. (את הכל ניתן לראות בתמונה המצורפת מטה, מתוך מצגת המשקיעים של וורטקס).

החלק הכי מעניין בוויז'ן של וורטקס הוא באמת האחיזה שלה בתחום הקריספר. מעבר לשיתופי הפעולה שלה עם קריספר טרפיוטיקס ורכישת סמה טרפיוטיקס. וורטקס חתמו על חוזה לאחרונה עם חברה בשם ממוטה שנחשבת גם כאחת מהמובילות בעולם בתחום עריכת הגנים. בחוזה שתי החברות הסכימו על פיתוח משותף של 2 תרופות עריכת גנים המבוססות על הטכנולוגיה של ממוטה.


FAIR VALUATION

אז בהסתכלות ראשונה נראה שיופי כזה לא יכול להגיע בלי תווית מחיר יקרה. אבל שימו לב כל היופי הזה מגיע בתמחור של מכפיל רווח עכשווי של 20 בלבד! ואילו 14 עתידי. מדהים לא?


שורה תחתונה

על פי המחקר המעמיק שאני עשיתי על ורטקס ניראה כי החברה ביססה את עצמה כשכליטה בתחום הסיסטיק פיברוזיס. שם יש לה פוטנציאל צמיחה של כמעט עוד 100 אחוז באין מפריע. בנוסף למוצר החזק וה-moat שיש לה בתחום הנ"ל, וורטקס מצטיירת כאחת משליטות תחום עריכת הגנים העתידני. עם פיתוחיה העכשוויים והתמחור הכה לא מוצדק ורטקס היא ללא ספק הקניה הכי אהובה עלי בכל התיק שלי. ולכן כוונתי היא להחזיק אותה שנים על גבי שנים ואפילו עשורים קדימה. דיסקליימר- אין לראות באמור המלצה או תחליף לייעוץ מקצועי. כל מה שנכתב הוא דעתו האישית של הכותב בלבד. האחריות האם לקנות את מהמניות המדוברות בכתבה מוטלת על הקורא בלבד.


Comments


bottom of page